Menu Zavřít

Hejtmanská zpátečka

9. 1. 2008
Autor: Euro.cz

Topolánek se sichruje, aby neskončil jako Špidla

Výbuch ČSSD v eurovolbách před čtyřmi lety tušili předem všichni sociální demokraté: Jen Vladimír Špidla byl povinným optimistou do poslední vteřiny a stálo ho to po právu hlavu. Dnes je i ODS plná předpovědí, že krajské volby letos na podzim skončí pro stranu zklamáním, jenže premiér Mirek Topolánek se překvapivě připojil k proudu těchto skromných očekávání. Ještě loni v listopadu přitom na žofínském kongresu chlácholil delegáty vírou, že ODS teď ke své úspěšné regionální politice může přidat politiku vládní, a v klání tak využít vzniklou synergii. Před týdnem však v rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil, že realistické je obhájení jen devíti ze dnešních dvanácti hejtmanských postů. „Budeme mít negativní bonus za nepopulární kroky, možná za nejednotu, pokud v ní budeme pokračovat,“ řekl. A zdůraznil, že devět hejtmanů ODS měla už v prvních krajských volbách v roce 2000 - čili za Václava Klause.

Méně někdy není více.

Je jasné, že Topolánek začal své redukční prognózy vysílat s ohledem na volební kongres, který se má konat vzápětí po krajských volbách a na němž chce už počtvrté obhajovat svou předsednickou funkci. „Bude to také maso,“ řekl o kongresu pro Hospodářské noviny, což je asi pravda, protože už teď v partaji vůči Topolánkovi a jeho stylu politiky sílí tichý vzdor. Premiér vsadil na to, že odvahou realisticky přiznat pravděpodobnost hubenější hejtmanské žně včas vyrazí trumfy z rukou stranickým kritikům typu Pavla Béma, Vlastimila Tlustého nebo Petra Bendla. Naběhl si však jinak. Topolánkovo couvání v osobním „předsednickém“ zájmu se dostalo do rozporu s volebními zájmy ODS, což v anketě pro týdeník EURO odsoudila řada hejtmanů. „Nevěřit si znamená předem prohrát,“ varuje například středočeský hejtman Petr Bendl s tím, že také netřeba stahovat kalhoty tak brzy před brodem. „Je v tuto chvíli zbytečné odhadovat výsledky voleb, které budou za více než tři čtvrtě roku,“ prohlásil zase šéf Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Protitopolánkovskou smečí pak reagoval pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém: „ODS obhájí tolik hejtmanských pozic, jak bude silná a přesvědčivá v prosazování svého programu. Věřím ve dvojciferný výsledek. Za úspěch budu považovat dvanáct získaných křesel.“ Což o to, Špidla svého času také věřil ve dvouciferné zastoupení ČSSD v Evropském parlamentu (nakonec bylo dvoučlenné). Jenže v tomto případě odpovědnost za volební výsledek neponese odvážný tipař Bém, ale právě Topolánek.

Opatrný Macek.

Předseda ODS vzal na sebe riziko, že eventuální propad v krajských volbách bude sveden na jeho defétismus, zatímco případný úspěch zase přičten bémovskému optimismu. Jinak má ovšem Topolánek samozřejmě pravdu, že úspěch z roku 2004, kdy ODS obsadila dvanáct hejtmanských křesel (pouze třinácté - jihomoravské - připadlo lidovci Stanislavu Juránkovi) byl ojedinělý a těžko se může opakovat. Připouštějí to i občanští demokraté řazení mezi takzvané „klausovce“. Například vlivný Miroslav Macek nedávno pro týdeník EURO řekl, že si nedokáže představit stejný nebo lepší krajský výsledek, „protože už je to fyzicky nemožné“. Přesto považuje krajské volby za kruciální problém pro ODS. „Může se stát, že dostaneme o jedna a půl nebo o dvě procenta méně hlasů, ale bude to s ohledem na koaliční vyjednávání znamenat ztrátu poloviny hejtmanských míst. To si dovedu představit. A to by samozřejmě Topolánkovi zlomilo vaz,“ prohlásil.

Neriskoval ani Tlustý.

Optimismem před letošními krajskými volbami nehýří ani šéf platformy za dodržování programu ODS Vlastimil Tlustý. Když se loni na podzim volil nový předseda středočeské organizace občanských demokratů, měl se utkat právě Tlustý s Bendlem. Jenže Tlustý souboj vzdal. Důvod? „Petr Bendl dopředu říkal, že až to na podzim 2008 pro ODS ve středních Čechách nedopadne tak dobře jako v roce 2004, budu za to moci já. Řekne se, že jsem to negativně ovlivnil,“ uvedl tehdy Tlustý pro týdeník EURO. „To byla zlá klatba. Proto jsem vstal a řekl, že to na sobě nenechám. Že se bude opakovat famózní výsledek, totiž moc pravděpodobné není. A mám si na krk položit balvan menšího úspěchu v roce 2008? Děkuji, nechci,“ vysvětloval před dvěma měsíci Topolánkův oponent. Křeslo šéfa středočeské ODS proto získal Bendl, ale i on na žofínském kongresu prohlásil, že odpovědnost za eventuální komplikovanou situaci krajských lídrů letos na podzim by mohli nést občanskodemokratičtí ministři a premiér, „nebude-li se dařit ODS ve vládě“. Podle Bendla totiž není pochyb, že „regionální úroveň je baštou ODS“. Ačkoli se na Topolánka ze strany hejtmanů snesla sprška kritiky za netakticky pesimistické odhady výsledků krajských voleb, s jistým ústupem z hejtmanské slávy se v ODS prostě obecně počítá. Překvapení z nich tak bude nanejvýše projevem snahy odstranit současného předsedu.

MM25_AI

Kteří tři?

Jinou otázkou je, se ztrátou kterých tří hejtmanství premiér vlastně počítá. V letech 2000-2004 šéfovali pěti krajům - Zlínskému, Vysočině, Jihomoravskému, Pardubickému a Olomouckému - lidovci. Jenže od dob oposmlouvy a čtyřkoalice se mnohé změnilo: Posílit na krajské úrovni by mohla ČSSD - a záležet bude především na kombinacích při sestavování krajských koalic. Závazky mezi nynějšími vládními stranami přitom roli hrát nebudou. Jasné je zatím pouze to, že obhajovat své pozice chtějí všichni dosavadní hejtmani ODS s výjimkou libereckého Petra Skokana, který se rozhodl kandidovat do Senátu.

Co si myslí hejtmani? Devět? Nesmysl

  • Petr Bendl, Středočeský kraj: „Výrokem premiéra jsem překvapený. Ze současných hejtmanů neznám jediného, který by nebyl schopen svůj post znovu obhájit. Nevěřit si znamená předem prohrát.“
  • Josef Pavel, Karlovarský kraj: „Myslím, že se podaří obhájit dvanáct křesel, jsem optimista. Záleží na tom, jak se k volbám postavíme.“
  • Pavel Bradík, Královéhradecký kraj: „Na rozdíl od premiéra jsem mírnějším optimistou, jeho pesimističtější odhad nesdílím.“
  • Libor Lukáš, Zlínský kraj: „Nebudu komentovat matematiku premiéra. Jako myslivec říkám, že zajíci se vždy sčítají až po honu.“
  • Evžen Tošenovský, Moravskoslezský kraj: „Je v tuto chvíli zbytečné odhadovat výsledky voleb, které budou až za tři čtvrtě roku.“
  • Jan Zahradník, Jihočeský kraj: „Premiér může mít svůj názor. Já se s ním ale neztotožňuji a věřím, že jeho odhad se nenaplní.“
  • Petr Zimmermann, Plzeňský kraj: „Odhad výsledku si učinit netroufám, v tom je kouzlo tajných voleb.“
  • Petr Skokan, Liberecký kraj: „Hejtmanských křesel v krajích ODS podle mne obhájí více než devět.“
  • Pavel Bém: „Věřím ve dvojciferný výsledek. Za úspěch budu považovat dvanáct získaných křesel.“
  • Našli jste v článku chybu?