Menu Zavřít

Helena Horská: Do roka parita?

18. 2. 2015
Autor: CC BY-ND 2.0: Dennis Skley via Flickr

Americkému dolaru, který se ke konci ledna vyhoupl na 12leté maximum vůči euru, došel v únoru dech. Trh čeká, co bude a kdy americká centrální banka konečně přizná, že bude zvyšovat sazby. Jakmile to udělá (možná až na březnovém zasedání), bude mít dolar opět důvod posilovat. Zatím se na kurzu eurodolaru projevují víc politické než ekonomické události.

Možné uklidnění konfliktu na Ukrajině může evropskou měnu krátkodobě podpořit. Ale chřadnoucí ekonomika eurozóny potřebuje naopak slabší euro! Možná víc než nákupy státních dluhopisů v objemu 60 miliard eur měsíčně Evropskou centrální bankou může právě slabé euro povzbudit ekonomiku a zastavit setrvalý pokles inflačních očekávání.

Evropské firmy a domácnosti, které jsou stále na dietě – neinvestují a neutrácejí – potřebují impulz, aby změnily své chování. A k tomu by jim mělo dopomoci slabé euro. Kromě toho atraktivitu amerického dolaru zvyšují ekonomické „figury“: růst ekonomiky přes tři procenta a blížící se růst sazeb. To eurozóna v žádném případě nenabízí. Každého tak napadne, jestli euro propadne pod paritu.

Tak se stalo jen v případech, kdy byly klíčová německá ekonomika v recesi. Jestliže se obáváte, že Německu hrozí recese, sázejte na euro pod paritou. Pokud ne, můžeme společně předpokládat, že euro ještě oslabí třeba až k paritě. A pokud se eurozóna časem vzchopí, bude se euro později vracet zpět k silnějším hodnotám. Do té doby ale může dolar na konci roku podražit až k 26 korunám.


Z parketu čtěte také:

Jiří Škop: Oslabení nečekejme

bitcoin školení listopad 24

Jan Korb: Americký trh práce napoví

David Navrátil: jak si zachovat věrohodnost

  • Našli jste v článku chybu?