Kromě blahopřání k Vánocům a celému novému roku 2009 odevzdávám poděkování pro redakci za nesmírně přínosné články Historii tvoří černé labutě a USA se rozpadnou v létě 2010 (EURO 52/2008). Opravdu moc dobré!
Nicméně nechápu, proč u prvního není dostupný celý text (dokonce jde jen o recenzi nové knihy – čili doporučení ke koupi!) i v elektronické podobě, když ten druhý o rozpadu USA je celý k dispozici - bez žádných problémů.
Jako dlouholetého čtenáře, fandu a podporovatele týdeníku EURO mě to dost zklamalo. Proto se ptám: V čem je rozdíl? Proč ten ano, a onen nikoli? Chtěl jsem si uložit zmíněný (jinak nádherný!) text o „černých labutích“ v dějinách lidstva pro svou potřebu a případné citace před studenty. A takhle si to mám snad přepisovat z papírového vydání?
Neútočím na vás a vaše osobní schopnosti. Naopak. Jen vás prosím o pomoc porozumět důvodům takového nastavení vztahu vůči čtenářům. Navíc v době, kdy se musí bojovat o každého čtenáře jak v tištěné, tak v elektronické verzi.
Juraj Madacký, juraj@chytrevizitky.cz
Týdeník EURO drtivou většinu své časopisecké produkce k volnému internetovému čtení neposkytuje. Neliší se v tom od řady našich i světových ekonomických periodik. Jsme přesvědčeni, že doba, kdy byly hodnověrné informace k dispozici zdarma, skončila. Ačkoli poslání týdeníku EURO není zdaleka jen obchodní, informace jsou zbožím. Celý obsah týdeníku je proto na webových stránkách www.euro.cz přístupný jen předplatitelům našich služeb. Jen některé články jsou volně k dispozici jako „ochutnávka“ z obsahu.
Uvědomujeme si, že tím znevýhodňujeme čtenáře, kteří si časopis kupují ve volném prodeji. Připravujeme proto nový balíček služeb, který by měl zpřístupnit internetovou verzi článků i pro tuto a jiné kategorie čtenářů.
Děkujeme vám za podporu a přízeň a prosíme o pochopení této strategie.
Petr Bušta,
zástupce šéfredaktora týdeníku EURO