Menu Zavřít

Hitem jsou PPP projekty

13. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Doprovázení firem do další zemí východní Evropy je příležitost k růstu

Rekordní loňský šestiprocentní růst ekonomiky se pozitivně promítl do zvýšení výnosů a zisků většiny firem působících v Česku. Výjimkou nejsou ani rakouské advokátní kanceláře. Přitom právě situaci v oblasti poskytování právních služeb lze považovat za indikátor vývoje celé ekonomiky. Žádný větší obchod se dnes už neobejde bez kvalitního právního poradenství. „Náš pražský tým loni čítal třicet spolupracovníků, nyní je to již téměř čtyřicet, z toho patnáct právníků,“ říká Paul Sestak, řídící partner české kanceláře Wolf Theiss. Podobný vývoj hlásí i DLA Weiss-Tessbach (nyní součást globální právnické společnosti DLA Piper Rudnick Gray Cary). „V loňském roce jsme měli dvanáct právníků, do konce letošního roku jich určitě bude dvacet. V Praze máme třicet spolupracovníků,“ vypočítává Jörg Nürnberger, vedoucí partner pražské kanceláře DLA Weiss-Tessbach, která se podílela jako právní poradce českého ministerstva obrany na nedávno uzavřeném tendru na nákup obrněných transportérů. Kromě Wolf Theiss a DLA Weiss-Tessbach působí dnes v Česku další čtyři větší právnické firmy s rakouskými kořeny: Eiselsberg Natlacen Walderdorff Cancola (ENWC), Czerwenka & Partner, Haslinger/ Nagele & Partner a Zeiner & Zeiner.

Silní v nemovitostech.

Společnosti Wolf Theiss se loni v Česku dařilo zejména v nemovitostech. „Praha je stále atraktivní lokalita pro developery a investiční fondy, které zde zhodnocují své prostředky. To platí zejména pro rakouské a německé subjekty,“ domnívá se Sestak s tím, že Wolf Theiss se v uplynulých dvanácti měsících podílel na několika významných projektech. „Zastupovali jsme skupinu bank při financování výstavby nové centrály ČSOB v pražských Radlicích. Pracujeme rovněž pro rakouského developera Immoeast. Koupili jsme pro něj v uplynulém roce portfolio kancelářských prostor v Praze včetně kancelářského areálu na ruzyňském letišti,“ říká Sestak. Silné postavení v oblasti nemovitostí má i DLA Weiss-Tessbach, který kromě Prahy zastupuje zájmy svých klientů i v případě nákupu průmyslových areálů v regionech, například na severní Moravě.

bitcoin_skoleni

S partnery na východ i na jih.

V budoucnu by se měl podíl regionální práce na činnosti rakouských právních kanceláří působících v Česku zvyšovat. „Klienti očekávají právní pomoc na všech trzích regionu střední a východní Evropy. Kromě Česka máme pobočky na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rusku, Bosně, Chorvatsku a dalších zemích. Připravujeme otevření kanceláře v Bulharsku,“ říká Nürnberger z DLA Weiss-Tessbach. Podobnou strategii sleduje i Wolf Theiss. „Zaměřili jsme se na pokračování expanze do regionu střední a východní Evropy. Do května letošního roku jsme otevřeli pobočky v Sarajevu a Bukurešti, nyní uvažujeme o Bulharsku, Maďarsku a Ukrajině. Chceme být regionálním hráčem a nabízet firmám působícím na trzích střední a východní Evropy právní služby pod jednou střechou,“ odhaluje strategii Wolf Theiss Sestak. Životaschopnost konceptu potvrzuje projekt outsourcingového centra pro platební a kartové operace poboček HVB Bank, na kterém se Wolf Thesis podílel. Jde o centrum zabezpečující tyto operace pro část skupiny HVB ze střední a jihovýchodní Evropy včetně Česka, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a dalších zemí.„HVB Bank si nás vybrala proto, že koncentrujeme právní expertizu z několika států. Projekt zahrnoval prvky z více právních oblastí včetně bankovního, korporátního, licenčního a pracovního práva,“ vysvětluje Sestak s tím, že projekt zaměstnal na několik měsíců 20 právníků Wolf Theiss a třetina týmu pocházela z Česka.
Při vstupu do zemí jižní a východní Evropy však již rakouští právníci dávno nedoprovázejí jen zahraniční investory. „V těchto rychle rostoucích zemí stále více působí i české firmy. Získali jsme třeba několik mandátů včetně zastupování společnosti ČEZ,“ říká Sestak. Tuzemské firmy se navíc více zajímají také o rakouský trh. „Měsíčně nás oslovuje mezi dvěma až pěti firmami a zájem roste. Jsou to především elektrotechnické a stavební společnosti. Poptávka je hlavně po právním poradenství z oblasti zakládání podniků, nájemního a pracovního práva,“ potvrzuje Markéta Deimelová z ENWC, která ve svých kancelářích v Praze a Brně zaměstnává tým třiceti spolupracovníků, mimo jiné osm právníků a devět koncipientů.

Zájem o Česko.

Přes důraz na posílení pozic v dalších zemích ani Česko neztrácí na své přitažlivosti. „Pokračuje silný příliv zahraničních investorů do ČR. Často jsme oslovováni západoevropskými společnostmi, jež si v tuzemsku vyhlédnou podnik dobře zapadající do jejich výrobního programu. Nedávno jsme třeba zastupovali nizozemského výrobce nábytku Ahrend při akvizici české společnosti Techo včetně poboček na Slovensku, v Rumunsku a Velké Británii,“ říká Nürnberger. Za další růstové oblasti považují rakouští právníci oblast regulatorního práva a PPP projektů. „Zájem o regulatorní právo, zejména v případě ochrany spotřebitele, je nepřímým důsledkem vstupu do EU,“ vysvětluje Nürnberger, který potvrzuje zájem i o právní poradenství v připravovaných projektech PPP. „Prvními takovými projekty budou zřejmě některé justiční areály a věznice,“ doplňuje Sestak.

  • Našli jste v článku chybu?