Obchodovat s Ruskem se už více než měsíc v důsledku jeho vojenské agrese na Ukrajině nenosí. Seznam soukromých společností, jež se z této geograficky největší země světa stáhly, je pořádně dlouhý. Velké dilema pak zažívají ty firmy, které si kvůli možné ztrátě reputace jakékoliv paktování s Moskvou dovolit nemohou, avšak zároveň se ani neobejdou, podobně jako například celá Evropská unie, bez jejích dodávek plynu, respektive ropy.
Žádné oficiální embargo na ruské černé zlato a zemní plyn, z jejichž prodejů prezident Vladimir Putin financuje takzvanou speciální operaci na Ukrajině, ze strany jednotlivých zemí uvaleno nebylo. Spojené státy americké a Velká Británie jejich dovoz na své území sice oficiálně zakázaly, o sankcionování každého, kdo tak rovněž neučiní, se ale rozhodně mluvit nedá. Jenže i tak se jednotlivé firmy mají nyní pořádně na pozoru, a to právě z důvodu potenciálního poškození vlastní pověsti. Jak teda z nastalé situace ven? Ruští námořníci, zdá se, jeden způsob našli.
Zmíněné řešení spočívá ve vypínání takzvaných palubních odpovídačů, pomocí nichž lze pohyb tankerů a dalších plavidel po moři pečlivě sledovat. Pravda, nejedná se o nic převratného, neboť podobné praktiky byly k vidění již v minulosti třeba v případě nákladních lodí směřujících do Venezuely či Iránu, přesto je zavedené opatření velice kontroverzní a vždy přitáhne značnou mediální pozornost.
„Vidíme nárůst počtu případů, kdy ruské tankery úmyslně vypínají své odpovídače, aby tak obešly sankce,“ sdělil serveru CNN Ami Daniel, šéf společnosti Windward, jež se zabývá právě trasováním lodí na moři. „Ruská flotila začíná skrývat svoji polohu a to, kam exportuje ropu,“ dodal s tím, že zmíněný nárůst je ve srovnání s obdobím před začátkem války na Ukrajině až 600procentní.
Ruská ropa je toxická, ale jen na oko
Výše popsané praktiky znamenají přirozeně porušení mezinárodně uznávaných dohod, neboť lodě jsou povinny, stejně jako například letadla, mít palubní transpondéry zapnuté po celou dobu plavby. K jejich vypnutí se mohou kapitáni uchýlit jen v ojedinělých situacích - například když se cítí být ohroženi piráty nebo někým jiným, což však dle Daniela rozhodně není tento případ: „Tyto lodě chtějí zmizet z radaru. Z právního hlediska je to jasné porušování pravidel.“
„Rusko následuje počínání Venezuely a Iránu, jen s drobným rozdílem,“ potvrdil Andy Lipow, prezident konzultační firmy Lipow Oil Asociate. Onen rozdíl spočívá právě v tom, že ruská ropa a zemní plyn jsou i nadále prodejné (tedy v těch zemích, které jejich dovoz nezakázaly), avšak přesto je nikdo moc nechce. Alespoň takříkajíc na oko.
„Z hlediska marketingu je to katastrofa,“ řekl k potenciálnímu provalení faktu, že některé firmy skupují černé zlato pocházející z Ruska, pracovník japonské investiční firmy Mizuho Securities Robert Yawger. „Lodě mizí z radarů, protože se obávají, že když budou s Ruskem obchodovat a veřejnost se to dozví, ocitnou se na černé listině a na určitou dobu budou mít utrum,“ doplnil jej Lipow.
Berte, dokud je to levné
Rusko je světově jeden z nejvýznamnějších producentů ropy, rozhodně však není jediný. Tuto strategickou surovinu těží i řada dalších zemí, které ji vyvážejí do ostatních koutů planety. Proč tedy firmy v takto vyhrocené době vlastně vůbec riskují pošramocení své pověsti, když lze černé zlato získat i jinými, daleko morálnějšími způsoby? Odpověď je až prozíravě jednoduchá – pro peníze.
Hodnota ropy vytěžené na ruském území šla za poslední měsíc razantně dolů. Severomořský Brent se v době psaní tohoto článku prodával na světových trzích za částku 108 dolarů za barel, ruská ropa je však v průměru o 30 dolarů levnější.
„Je k mání za velkou slevu,“ nechal se slyšet Michael Tran ze společnosti RBC Capital Markets. „Pokud vám tedy nedělají starost sankce, ekonomický stimul by se zde rozhodně našel.“
Dle dat poradenské společnost Rystad Energy se každý den takto ,ztratí‘ 1,2 až 1,5 milionu barelů ruské ropy. Ty nejčastěji směřují do Indie a Číny, tedy do zemí, které se řadí k vůbec největším spotřebitelům ropných produktů na světě. Ve snaze předejít dalším obchodním sporům se Západem k tomu Peking využívá menší nezávislé rafinérie. Ty se nacházejí především v pobřežní provincii Šan-tung a tvoří zhruba čtvrtinu veškerých zpracovatelských kapacit země, připomíná web Yahoo.com.
Nijak neobvyklé nejsou ani překládky ropy přímo na otevřeném moři. Tankery, do jejichž útrob se tato strategická surovina přečerpá, pak fungují coby jakási plovoucí skladiště. K podobným akcím se ropné společnosti většinou uchylují v průběhu noci, aby tak bylo ono utajení co možná největší. Podle informací Windwardu nicméně v tomto ohledu od začátku války na Ukrajině k žádnému významnému nárůstu počtu případů nedošlo. Situace dle pracovníků společnosti zůstává „relativně normální“.
Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:
POMOC PRO UPRCHLÍKY
- Měšec: Pomáháte uprchlíkům z Ukrajiny? Tyto informace jim pomohou
- Finance: Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
- Vitalia: Pro obyvatele Ukrajiny je v ČR dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc
- Finance: Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?
- Podnikatel: Radíme Ukrajincům: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
- Podnikatel: Ukrajinci v ČR dostávají povolávací rozkazy, řadu firem to může dostat do potíží
- Podnikatel: Pivo, automobily nebo služby už do Ruska nemíří. Stále více firem omezuje vývoz
- Euro: Válka na Ukrajině brzdí provoz potravinářského, chemického i automobilového průmyslu
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
- Měšec: Vláda připravuje nové dávky. Jedna podpoří ukrajinské uprchlíky, druhá ty, co jim pomáhají
- Měšec: Začíná náhrada vkladů Sberbank. Na jejich výplatu máte 3 roky času. A co s úvěry?
- Měšec: Pomáháte Ukrajincům? Využijte nové možnosti, jak si můžete snížit daně
- Měšec: Banky vychází vstříc Ukrajincům. Zjednodušují zakládání účtu a odpouští poplatky
- Euro: Kvůli ruské invazi odepíše globální ekonomika až jedno procento
IT A KYBERBEZPEČNOST
- Lupa: Putinův oligarcha i miláčci programátorů. Co jsou zač ruské internetové a IT firmy působící v Česku
- Lupa: Takhle Rusko odřízlo nezávislá média. BBC doporučuje používat Tor
- Computerworld: Analytici predikují dopady ruské agrese na Ukrajině na globální trh ICT
- Root: Podvodníci zneužívají války na Ukrajině, lákají údaje a podstrkávají malware
RADY NEJEN PRO RODIČE