Mrzí mě, že se nepodařilo prosadit základní výkon za výdej léčiv, říká šéf ČLnK Chudoba
Jak by měla ideálně vypadat kompenzace za výpadek třicetikorunového poplatku v lékárnách, popsal v rozhovoru pro týdeník Euro prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Jak se osvědčila odměna za výkon, která měla lékárníkům nahradit výpadek třicetikorunového poplatku?
« Primárně stále považuji prosazení „lékárenského výkonu“ do zákona o veřejném zdravotním pojištění za nadějné z pohledu budoucího odměňování lékárníků za výdej léků a další odborné činnosti. Model výlučné marže, ve kterém odměna závisí jen na ceně léku, je opouštěn v celé EU. Zároveň bylo legislativní zavedení výkonů jedinou reálnou možností, jak od roku 2015 získat ve formě pevné částky alespoň částečnou náhradu za zrušený regulační poplatek za recept.
Jste s touto kompenzací spokojen?
« Po dvou letech intenzivní přípravy se podařilo klinickým farmaceutům obhájit zavedení prvních tří výkonů za vyhodnocení farmakoterapie u pacientů hospitalizovaných v lůžkových zařízeních a čtyři výkony související s přípravou cytostatik budou mít nemocniční lékárníci. Mrzí mě, že se současně nepodařilo prosadit základní výkon za výdej léčivého přípravku. Zatímco zpočátku komorou navrženou změnu odměňování napadali především manažeři několika lékárenských řetězců, nyní jsou podle mých informací hlavní brzdou státní nemocnice. Těm by změna na kombinovaný model finančně pohoršila vzhledem ke skutečnosti, že hodnoty jejich receptů jsou řádově vyšší oproti veřejným lékárnám.
Myslíte, že nový zdravotní elektronický portál bude v praxi fungovat?
« Všechny nemocnice, lékárny a většina ambulantních lékařů dlouhá léta využívají informační systémy a softwarová řešení, bez nichž si nyní snad již nikdo nedovede představit svou odbornou činnost, své vzdělávání. Chybí ale systémové propojení. Zda se však současnému ministrovi podaří projekt dokončit v podobě užitečné pro pacienty a zdravotníky, nevím.
O autorovi| Tereza Čapková, capkova@mf.cz