Menu Zavřít

Hledá se důkaz. Soud bude řešit kauzu údajného uplácení na ministerstvu práce

30. 9. 2013
Autor: ČTK

Kauza údajného uplácení na ministerstvu práce a sociálních věcí přistála na stole předsedy trestního senátu pražského městského soudu Petra Nováka. Ten v minulosti řešil daňovou kauzu podnikatele Tomáše Pitra. Soudce se bude muset probrat řadou důkazů, odposlechy a znaleckými posudky.

Bývalý náměstek Vladimír Šiška a šéf ministerského IT Milan Hojer měli podle obžaloby nabídnout šéfovi společnosti OKsystem Martinu Procházkovi přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun, a to výměnou za stažení stížnosti na postup ministerstva. Tu firma podala v květnu 2012 k antimonopolnímu úřadu (ÚOHS). Napadla v ní dva dodatky k rámcové smlouvě uzavřené mezi ministerstvem vnitra, práce a sociálních věcí a společností Fujitsu Technology Solutions.

Na základě této dohody se výrazně ztenčil letitý stamilionový kontrakt na dodávky IT služeb firmy OKsystem, který převzaly jiné společnosti. Detektivové protikorupční policie původně Šišku a Hojera stíhali za podplácení, státní zastupitelství rozšířilo stíhání v průběhu vyšetřování o zneužití pravomoci. Stáhněte to, budeme partneři Státní zastupitelství staví podle zjištění týdeníku Euro obžalobu na posudcích soudních znalců, kteří přezkoumávali rámcovou smlouvu a její dodatky pro ÚOHS, policii, OKsystem a Fujitsu. Nevyznívají jednotně a nedávají jasný obraz o tom, nakolik byla obměna dodavatelů IT služeb a vytěsnění firmy OKsystem z ministerstva zákonné, či ne.

Týdeník Euro získal ze zdrojů na státním zastupitelství text obžaloby obou bývalých úředníků. Žalobkyně Bohuslava Friedlová v ní tvrdí, že Šiška s Hojerem měli Procházkovi nabídnout úplatek ve formě přidělení zakázky, jejímž předmětem je přepis informačního systému státní sociální podpory do jednotné datové základny – cloudu, ve výši nejméně 100 milionů korun. Na oplátku za to že Procházka zajistí do 15. září 2012 stažení stížnosti u antimonopolního úřadu a vydají s resortem společnou tiskovou zprávu, v níž stažení stížnosti vysvětlí. Šiška s Hojerem porušili podle žalobkyně v případě firmy OKsystem zásadu Listiny základních lidských práv a svobod, která garantuje právo na soudní a jinou právní ochranu. „Šiška s Hojerem nebyli nestranní a nezdrželi se všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v profesní odbornost, neúplatnost a objektivnost při výkonu práce.

S majetkem státu nakládali svévolně a nabízeli jej formou úplatku,“ míní žalobkyně.

Dalším klíčovým důkazem mají být nahrávky průběhu schůzek šéfa společnosti OKsystem Martina Procházky a jeho kolegů s Hojerem a Šiškou.

Procházka kvůli ztraceným zakázkám podal kromě stížnosti na ÚOHS i trestní oznámení, policie jej vybavila nahrávacím zařízením, aby schůzky zaznamenával.

Týdeník Euro získal od policie zásadní nahrávku setkání z 5. září 2012, kdy Procházka navštívil Šišku a Hojera na ministerstvu, aby se domluvili na podmínkách přepisu dat do cloudu, který firma vysoutěžila. Ze záznamu ale jednoznačně nevyplývá, v čem mělo uplácení, ze kterého jsou oba bývalí úředníci viněni, spočívat.

Schůzka trvala asi hodinu. Zhruba čtvrt hodiny před jejím koncem Šiška Procházkovi říká: „My se bavíme o tom, že to (stížnost na ÚOHS) stáhnete, protože s námi chcete spolupracovat. Já po vás nechci, abyste přišel na ÚOHS a řekl, neřešte to, já po vás chci, ať to stáhnete.“ Na to Procházka odvětí: „A ten důvod je jakýsi signál?“ „Jak já s vámi můžu rozvíjet úvahy o budoucnosti naší spolupráce?

Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro


Také čtěte:

Šiška a Hojer v rukou žalobců

bitcoin_skoleni

Půlmilionová pokuta kvůli duu Drábek–Šiška

Zatčení Šišky má zřejmě souvislost s koncem kontraktů firmy OK System


  • Našli jste v článku chybu?