Přihlásilo se patnáct zájemců
Třináctičlenná meziresortní komise, která má vybrat poradce vlády pro privatizaci elektroenergetiky, doporučila Fondu národního majetku (FNM) po svém zasedání minulou středu oslovit třináct zájemců. Oznámila to Lucie Králová z tiskového oddělení FNM. „Jména společností nebudeme zveřejňovat, řekla Králová pro týdeník EURO. Komise vybírala z patnácti nabídek (viz tabulka). Dva z kola ven. Týdeník EURO má informace, že dvě společnosti byly odmítnuty. Banka HSBC proto, že přihlášku podala o čtyři dny později. Právní kancelář White & Case, která mimo jiné pracuje pro společnosti ČEZ a Transgas, byla údajně vyřazena také. FNM vyzval k vyjádření předběžného zájmu potenciální uchazeče o privatizační poradce loni 15. prosince. Přijímal je do 22. prosince. Pravidla pro výběr poradců při privatizaci elektroenergetiky a plynárenství schválila vláda 11. prosince. Společnosti, které by se chtěly stát poradci pro plynárenství, mají možnost podat přihlášky do 18. ledna 2001. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který kabinet schválil, uvádí, že poradci mají být v obou řízeních vybráni na základě výzvy k podání nabídek nejméně šesti subjektům. Nicméně komise jich vybrala třináct. Návrh ministerstva financí, který neprošel, počítal s vyhlášením standardní veřejné obchodní soutěže. Velí Vlasáková. Komise je třináctičlenná. Její předsedkyní je náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Milada Vlasáková, místopředsedou náměstek ministra financí Jan Mládek (viz box). V obou komisích jsou dva poslanci podle opoziční smlouvy, jeden z ODS (Oldřich Vojíř) a jeden z ČSSD (Josef Hojdar). Komise má ze třinácti uchazečů vybrat jednoho a jeho jméno oznámit vládě do 15. února. Týdeník EURO získal informace, že ministerstvo průmyslu a obchodu favorizuje společnost Deloitte & Touche, která byla hlavním tvůrcem Grégrovy koncepce privatizace.
Patnáct zájemců ABN Amro, Arthur Andersen, Creditanstalt IB, CS First Boston, Česká spořitelna, Deloitte & Touche, Deutsche Bank, Dresdner Bank, Goldman Sachs, HSBC (vyřazen), ING Bank, Merrill Lynch, Rothschild, Schröders a právní kancelář White & Case (vyřazena). Zdroj: Týdeník EURO
Členové komise
(elektroenergetika a plynárenství)
Složení komise pro privatizaci plynárenství je stejné až na malou výjimku: ministerstvo pro místní rozvoj místo Jiřího Vačkáře, který je v komisi pro elektřinu, vyslalo Stanislava Císaře, ředitele odboru rozpočtu a finanční kontroly.
Milada Vlasáková – náměstkyně ministra průmyslu a obchodu
Jan Mládek – náměstek ministra financí
Josef Hojdar – poslanec (ČSSD)
Karel Procházka – pracovník organizačního a provozního oddělení ministerstva práce a sociálních věcí
Oldřich Vojíř – poslanec (ODS)
Igor Fojtík – ředitel odboru privatizace na ministerstvu financí
Karel Venera – ekonomický náměstek ministerstva zemědělství
Marie Herčíková – vedoucí oddělení odboru financí a ekonomiky na ministerstvu dopravy a spojů
Josef Bubeník – poradce ministra životního prostředí
František Kubelka – náměstek ministra průmyslu a obchodu
Jiří Vačkář – ředitel odboru realizace rozvojových programů na ministerstvu pro místní rozvoj
Jan Juchelka – místopředseda FNM
Jaroslav Ungerman – poradce předsedy Fondu národního majetku
Zdroj: Fond národního majetku, leden 2001