Menu Zavřít

Hledá se šéf. Zn.: Angličtina nutná

15. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Dozorčí rada vybere ředitele ČEZ koncem února

Stát spěchá s hledáním šéfa elektrárenské společnosti ČEZ. Kdo usedne do křesla po odvolaném Jaroslavu Mílovi, bude jasné již na přelomu února a března. Tedy o měsíc dřív, než se původně předpokládalo. „Dospěli jsme k rozhodnutí, že firma potřebuje nového ředitele co nejdříve,“ řekl týdeníku EURO náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina, člen personální komise, která má výběr manažera na starosti. Ke zvýšenému úsilí je stát, jako majoritní vlastník ČEZ, nucen posledními událostmi ve firmě. Především aktivitami odborářů, požadujících zvýšení platů a hrozících, že pokud jim nebude vyhověno, začnou stávkovat. „Je zarážející, co si dovolují,“ poznamenává Pecina. Dalším důvodem, proč chce stát výběr urychlit, je účast firmy v privatizačních tendrech na Slovensku a v Bulharsku. Vládním úředníkům a dozorčí radě elektrárenské firmy pomáhá při hledání nového šéfa personální agentura Amrop Hever - Dr. Kaufmann & Partner.

Strojírenský favorit.

„Seznam uchazečů o post generálního ředitele ČEZ je poměrně široký, ale skutečnou šanci na úspěch mají maximálně tři čtyři manažeři,“ uvedl pro týdeník EURO vysoký státní úředník, který si nepřál být jmenován. O šéfovské místo v ČEZ si to nakonec údajně ve finále rozdají současný šéf plzeňské Škody Holding Martin Roman, předseda představenstva Vítkovice Steel Vladimír Bail a místopředseda představenstva ČEZ Josef Sedlák. Na užším seznamu uchazečů se zřejmě ocitne i bývalý předseda představenstva ČEZ Theodor Dvořák. Státní úředníci oslovení týdeníkem EURO považují za největšího favorita Martina Romana, kterému zdárně sekunduje Vladimír Bail. Ve prospěch Romana hovoří jeho zkušenosti ze strojírenské Škody Holding. „Ano, personální agentura mě oslovila,“ reagoval na dotaz týdeníku EURO Roman. Bail úspěšně dotáhl restrukturalizaci Vítkovic. Navíc mu, jak vyplývá z informací týdeníku EURO, dláždí cestu do vedení ČEZ politici z řad ČSSD.

Návrat krále.

Poněkud překvapivé je na seznamu spolufavoritů jméno Theodora Dvořáka. „Prosazují jej poslanci z jihomoravského kraje a Ostravska. Nejde přitom o podporu jedné politické strany, ale napříč celým politickým spektrem,“ sdělil týdeníku EURO dobře informovaný zdroj.
Dvořák, který v současné době bydlí ve Znojmě, se v případě vítězství vrátí do známého prostředí. V letech 1999 až 2000 v ČEZ působil, v březnu roku 2001 na něj však podalo tehdejší vedení ČEZ v čele s Jaroslavem Mílem trestní oznámení. Důvodem bylo uzavření údajně nevýhodné smlouvy bez vědomí představenstva i dozorčí rady společnosti s francouzskými firmami Vivendi a Vivendi Telecommunication International. Na jejím základě získali Francouzi opci na budoucí koupi dceřiné telekomunikační firmy ČEZ s názvem CEZTel. Nová garnitura ve vedení firmy smlouvy vypověděla.
Za outsidera mezi čtyřkou favoritů lze považovat Josefa Sedláka. V jeho neprospěch hovoří skutečnost, že byl jedním z klíčových mužů pracovního týmu Jaroslava Míla.

MM25_AI

Výběrčí a vybíraní.

Personální agentura Amrop Hever - Dr. Kaufmann & Partner předloží do 29. ledna výběrové komisi takzvaný long list. Na něm budou jména uchazečů, kteří prošli úspěšně sítem prvního kola. Najatá agentura přitom pustí do dalšího kola pouze ty zájemce, kteří splňují tři hlavní kritéria: umí výborně anglicky, mají zkušenosti s vedením větší firmy a splní prověrky Národního bezpečnostního úřadu, a to až do stupně tajné.
„Hodnotí se i několik podkritérií. Uchazeči musí například prokázat zkušenosti z oboru energetika, projektového řízení. Významnou roli ve výběru hrají rovněž zkušenosti ze zahraničí,“ sdělil týdeníku EURO dobře informovaný blízký výběrové komisi. Čtyřčlenný personální výbor by měl 19. února představit dozorčí radě tři až pět finalistů. Výbor zasedá ve složení: náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina, předseda dozorčí rady elektrárenské firmy a šéf Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký, předseda Fondu národního majetku Jan Juchelka a náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý. Dozorčí rada pak nového šéfa vybere do konce února.

Stíny minulosti.

Otázkou zůstává, jaké bude další působení ve firmě Petra Vobořila, který dočasně nahradil na postu generálního ředitele Jaroslava Míla. Vobořil, považovaný za jednoho z největších tuzemských expertů na elektroenergetiku, bude muset o svoje místo v ČEZ tvrdě bojovat. Zatím převažují hlasy volající po jeho odvolání. „Žádné takové informace nemám,“ tvrdí manažer.
Proč se nepřihlásil do tendru, zdůvodňuje: „Bylo by složité vést firmu na přechodné období a zároveň se ucházet o post generálního ředitele. Navíc na mně leží stíny z minulosti, které by mi v boji o místo příliš nepomohly.“ Naráží tím na své dřívější působení v Lidových milicích. O Vobořilově budoucnosti ve firmě se rozhodne do poloviny letošního roku.

  • Našli jste v článku chybu?