Menu Zavřít

Hledá se skvělá dvojka

13. 8. 2004
Autor: Euro.cz

Na užším seznamu jsou tři Češi a tři cizinci

V byznysových kruzích se říká, že svět je binární: Buď jsi jednička, nebo nula. Český Telecom v osobě generálního ředitele Gabriela Berdára již jedničku má. To však neznamená, že šéf Eurotelu, dcery dominantního operátora, který se nyní vybírá, má být nula. Lidé z vedení Českého Telecomu, se kterými týdeník EURO hovořil, mají představu, že by to měl být nejspíše Čech, dobře znalý cizích jazyků, schopný řídit velký podnik, komunikativní, jenž dokáže hrát roli skvělé dvojky vedle Berdára. Zhruba tak by měl vypadat nový generální ředitel Eurotelu.

Bez Heřmana.

Komise pro výběr šéfa Eurotelu sestavila takzvaný kratší longlist šesti kandidátů ze seznamů, které připravily personální agentury Kienbaum a Amrop Hever - Dr. Kaufmann & Partner. Z postu ředitele Eurotelu odešel Terrence Valeski k 1. červnu a generálem byl dočasně jmenován jednatel firmy Michal Heřman.
Heřmanovo jméno však na seznamu výběrové komise chybí, týdeník EURO má informace, že s ním na post šéfa Eurotelu zřejmě nepočítá ani Berdár. Důvodem Heřmanova vyškrtnutí je údajně také jeho možný střet zájmů, protože to byl on, kdo smlouvy se zmíněnými personálními agenturami na vyhledávání Valeskiho nástupce podepsal.
Zdroje týdeníku EURO uvádějí, že na seznamu výběrové komise jsou tři Češi a tři zahraniční manažeři, kteří nepůsobí ani na českém ani na slovenském trhu, ale dobře znají i středoevropský trh.

Generál byl na dovolené.

Původní představy rozhodujících manažerů a politiků byly, že nový generální ředitel má být vybrán už do konce července. Zpoždění zřejmě způsobily dovolené, ale částečně i nedávná politická turbulence a složitá jednání o sestavování vlády. Dalším překvapivým faktem je, že výběrová komise se na užším seznamu kandidátů dohodla v době, kdy předseda představenstva a generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár byl na dlouho plánované dovolené. Na jednání komise, jejíž složení není pevné, chodí Berdár, předseda dozorčí rady Českého Telecomu Jiří Hurych, další tři členové tohoto orgánu, Zdeněk Hrubý z ministerstva financí, šéf Fondu národního majetku Jan Juchelka, Martin Fassmann, jednatel Eurotelu Martin Bek a personální ředitel Českého Telecomu Imrich Gombár. Převahu mají lidé, které jsou považováni spíše za osoby blízké ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi. Na trhu se objevily dohady, zda výběrová komise nechce Berdára, který není mužem ministra financí, při výběru nového šéfa Eurotelu postavit před hotovou věc.
„Nic takového jsme neměli na mysli ani náhodou. Na seznamu jsou osoby, které by dle našeho názoru byly vhodné pro řízení Eurotelu. Jde pouze o doporučení. Nového šéfa má ve skutečnosti vybírat ve vzájemném porozumění představenstvo a dozorčí rada Českého Telecomu. Zmíněný seznam je polotovar, nikde není psáno, že se na shortlistu komise neobjeví v příštích dnech další jména,“ řekl týdeníku EURO jeden z členů výběrové komise. Berdár se měl z dovolené se vrátit minulou sobotu (14. srpna).

bitcoin školení listopad 24

Dvořák, Kocmánek, Klimuškin.

Na seznamu výběrové komise je v českých podnikatelských kruzích solidně zapsaný a úspěšný generální ředitel Televize Prima Martin Dvořák, který se v červenci málem stal ministrem informatiky (ve vládě Stanislava Grosse by jej rád viděl nejen předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec, leč strana opět žádala Vladimíra Mlynáře).
Pohovor v Českém Telecomu již minulý týden absolvoval u personálního šéfa Českého Telecomu Gombára i Igor Kocmánek. Je známý zejména ve finančních kruzích, má více než desetileté zkušenosti z mezinárodního investičního bankovnictví, především v oblasti financování podniků, ale i z řízení podniků (například v ruské Alfa Bance, kde pracoval více než dva roky). Než odešel do zahraničí, vedl v devadesátých letech zastoupení londýnské investiční banky Barings v České republice. Mluví plynně anglicky, německy, španělsky a rusky. Dalším Čechem je pro širší veřejnost zatím neznámý manažer Pavel Klimuškin. Je obchodním ředitelem americké společnosti Avnet Partner Solutions v České republice. Tato firma je jedničkou v distribuci softwaru IBM a patří dnes v USA k podmikům Fortune TOP 500.

Muži z telekomunikací.

Na rozdíl od českých adeptů všichni zahraniční kandidáti pracují nebo pracovali ve významných telekomunikačních společnostech - Vodafone, T-Mobile a Telefónica.
Rakouský manažer Kurt Lüscher byl v květnu 2001 jmenován generálním ředitelem společnosti 3G Mobile, afilaci španělského telekomunikačního gigantu v Rakousku. Španělé totiž získali v Rakousku licenci na UMTS v listopadu 2000 za 117 milionů eur. Než Lüscher nastoupil na tuto pozici, byl generálním ředitelem rakouského alternativního operátora UTA Telekom. Předtím pracoval ve významné pozici ve firmě Swisscom. Lüscher nyní působí jako nezávislý konzultant.
Další kandidát na šéfa Eurotelu, Graeme Millar, v současnosti pracuje v Maďarsku ve službách společnosti Vodafone na pozici marketingového ředitele. Vodafone získal licenci na provozování mobilní sítě GSM 900/DCS 1800 v Maďarsku v červenci roku 1999. V květnu letošního roku měl 1,5 milionu zákazníků.
Třetím adeptem je vysoce postavený manažer společnosti T-Mobile, nicméně jeho jméno se týdeníku EURO (zatím) nepodařilo zjistit.

  • Našli jste v článku chybu?