Praha chce mít centrální místo, kam se budou svážet těla zemřelých. „Jde o projekt, o němž se diskutuje již řadu let, nikdy ale ještě nebyl schválen,“ říká náměstek primátora Milan Richter (ODS), jenž měl dříve plán v kompetenci. Naráží tak na skutečnost, že se návrh na vybudování centrální márnice dostal před radní už v roce 1993 a poté znovu o deset let později, kdy ho prosazoval tehdejší primátor Igor Němec. Projekt byl ale odložen. Magistrát se rozhýbal až po skandálech okolo zacházení se zesnulými. Jejich tělesné ostatky ležely na patologiích několik dnů bez odpovídajícího chlazení. „Není to důstojné,“ přiznává Richter. Ze statistik vyplývá, že v hlavním městě denně zemře v průměru 35 osob. Podle starších návrhů měla centrální márnice pojmout až 168 zesnulých.
Podobná zařízení existují v řadě západoevropských měst. Praha se prý inspirovala v Paříži. Jeden z pozemků, o kterém se původně uvažovalo, že by na něm měla márnice vyrůst, se nacházel v Praze 3 na Olšanech. Podle radního Ondřeje Pechy (ODS), který má nyní problematiku na starost, se ale radnice Prahy 3 vyslovila k tomuto záměru negativně, protože by márnice stála v těsné blízkosti školy. V současné době se hledají vhodné parcely. „Musejí být dostupné a zároveň objekt nesmí rušit okolí,“ upřesňuje Richter. Do dvou měsíců by měla být připravena objemová studie, jež by definovala nároky na prostor a obsahovala i lokalizační plán. Mezi vytypovanými pozemky je dle zdrojů týdeníku EURO i jeden na Hagiboru. Výhodou je blízkost strašnického krematoria. Radní Pecha tuto informaci nevyloučil, dodal však, že úvahy o umístění márnice jsou předčasné do doby, než bude hotova objemová studie.
Magistrát si od nového projektu slibuje, že se sníží korupční chování pohřebních služeb, které se mezi sebou přetahují o nebožtíky. „Centrální márnice v žádném případě neomezí podnikání pohřebních služeb, protože pozůstalí budou moci rozhodnout, jaká firma uspořádá pohřeb,“ tvrdí Richter. Pozůstalí dnes navíc často nevědí, kam se mají obrátit, aby zemřelého člověka vůbec našli.
Centrální márnice se má skládat ze dvou budov – technologického zázemí a z objektu, kde se budou umisťovat zemřelí. Zástupci města odhadují náklady na její vybudování na sto milionů korun. „Nejdůležitější je najít pozemek. Potom by bylo reálné dokončit projekt tak za dva roky,“ říká Richter.