Menu Zavřít

Hledáme investora, zn. zablokováno

3. 12. 2012
Autor: Euro.cz

Mus

Policie a státní zastupitelství finišují při vyhodnocování majetku, který se jim podařilo dohledat u bývalých manažerů a privatizátorů Mostecké uhelné společnosti (MUS). V katastru nemovitostí oficiálně už 9. listopadu zajistily řadu rodinných domů, vil a polí. Marek Čmejla tak nemůže například disponovat polem o rozloze 6,5 tisíce čtverečních metrů v Kyškovicích na Litoměřicku. Oldřich Klimecký má zablokovaný dům v Milešově u Lovosic, Luboš Měkota (na snímku) dům a polnosti v Hříchovicích na Domažlicku. Podle neoficiálních informací se výčet pomalu blíží miliardě.

Přesto řada nemovitostí zůstává podle zjištění týdeníku Euro zatím bez zástavy. Bez plomby je také dům akciové společnosti Maitrea na pražském Starém Městě, jejímž šéfem a majitelem je hlava celé operace Antonín Koláček. Ten ovšem podle katastru žádné nemovitosti nevlastní. Šestici byznysmenů policie a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podezřívá ze zneužití informací a postavení v obchodním styku a také z privatizačního podvodu.

MM25_AI

Plomby na majetku se nejvíce dotkly Luboše Měkoty. Na obstavování nemovitostí divokých privatizátorů upozornil jako první server motejlek.com s tím, že zmrazení může stát za přerušením výroby pořadů stanice TV Pětka, již vlastní právě Měkota. „Sháníme nového investora,“ potvrdil týdeníku Euro generální ředitel TV Pětka Marek Vítek. Obvinění manažeři podali proti zabavení majetku stížnost, dosud o ní ale nebylo rozhodnuto.

Policie zmíněné muže viní z toho, že z polo státních dolů na konci devadesátých let údajně vyvedli zhruba tři miliardy korun, aby si za ně následně koupili firmu prostřednictvím schránky Appian. Později obvinění rozšířila o privatizační podvod. Ten se měl odehrát v roce 1999, když Appian prostřednictvím švýcarské společnosti Investenergy koupil od státu jeho 46procentní podíl jen za 650 milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?