Menu Zavřít

Hledání Jidáše. Výběr Rudolfa Slánského coby hlavního stranického padoucha měl logiku

7. 4. 2018
Autor: čtk

Dnešní definice je jasná: justiční vražda. Dobové pokusy stanovit vinu oněch čtrnácti mužů, kteří se sešli v listopadu 1952 na lavici obžalovaných během procesu se Slánským, zněly mnohem klopotněji. Například Rudé právo psalo o spiknutí, „na němž se podílela pestrá trockisticko-titovská, sionistická a kosmopolitní sebranka, společně sloužící americkému imperialismu“.

Byl to klasický stalinský argot, který z větší části neznamenal vůbec nic. Trockisté, titoisté ani imperialističtí špioni se v soudní síni zjevně nevyskytovali, sionisté a kosmopolité (v raných 50. letech to byla víceméně synonyma) sice také ne, ovšem 11 ze 14 obžalovaných bylo židovského původu. A právě to byl klíč, který přivedl generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského na šibenici.

Žádný výslovný Stalinův příkaz - „je to Žid, tak ho pověste“ - pochopitelně neexistuje, jenže staré anglické přísloví o kvákajících kachnách také nejde úplně ignorovat. Hlavní roli v ukázkovém procesu svěřil Slánskému osobně Stalin, a to v době, kdy v Moskvě vrcholila kampaň proti „odrodilým kosmopolitům“, chystal se velký proces s židovskými lékaři a od dosavadního spojenectví s Izraelem se Sovětský svaz odvracel k arabským zemím. Jinak řečeno, proces se Slánským dokonale vyhovoval potřebám sovětské zahraniční i vnitřní politiky.

Dlouhá cesta

Vykonstruované politické procesy se členy strany dovedli sovětští vyšetřovatelé k dokonalosti už ve 30. letech. Když pak v roce 1948 odpadla od sovětského bloku Titova Jugoslávie, využil je Stalin - coby prostředek proti šíření „titoismu“ - prakticky v celém sovětském bloku: v Maďarsku to byl ministr vnitra a zahraničí László Rajk v Bulharsku premiér a generální tajemník Trajčo Kostov a v Polsku aspoň odstavili Wladyslawa Gomulku.


Esej: Dobrou chuť, soudruzi

 Esej: Dobrou chuť, soudruzi


Systematické hledání „československého Rajka“ začalo v polovině roku 1949 - ve chvíli, kdy Maďaři zahájili přípravu procesu s Rajkem. StB v Praze na žádost Maďarů zatkla sovětského exšpiona Noela Fielda, který měl představovat hledané spojení na Západ, a dodala do Budapešti několik československých občanů - například ředitele Čedoku Gejzu Pavlíka. Maďarský vůdce Mátyás Rákosi neustále tlačil na odhalení československého spikleneckého centra, a dokonce Gottwaldovi poslal seznam zhruba 160 Čechoslováků, jejichž jména padla při výsleších.

Hledání vhodných obětí řídili hned od počátku sovětští poradci a ti skrupule rozhodně neměli. Mučení se stalo normou a důkazy se nehledaly, nýbrž vyráběly, což jeden z poradců - Lichačov - hezky vysvětlil slovenskému estébákovi Teodoru Balážovi slovy, „že byl poslán do Československa kroutit krky, a když nebude kroutit krky jiným, zakroutí tím jeho“. Výsledky přesto za moc nestály, a Moskva proto poradce několikrát měnila.


O okolnostech nálezu záznamu procentu s Rudolfem Slánským čtěte více:

Rána se otevřela. Okolnosti nálezu záznamů procesu s Rudolfem Slánským přebíjejí samotný objev

 Návrat do minulosti


Přešlapování na místě skončilo v říjnu 1950, kdy StB „sbalila“ brněnského krajského tajemníka strany Ottu Šlinga. Po Novém roce došlo na slovenské „buržoasní nacionalisty“ - poúnorového ministra zahraničí Vladimíra Clementise, budoucího prezidenta Gustáva Husáka či básníka Laca Novomeského. Z krutých výslechů brzy vykrystalizovaly dva slibné případy - český a slovenský. V české větvi měl Šling spolu s Marií Švermovou - vdovou po komunistickém mučedníkovi Janu Švermovi - usilovat o odstranění Zápotockého a (paradoxně) Slánského z funkcí, izolovat Gottwalda a poté - hezky po titovsku - odtrhnout Československo od sovětského bloku. V té slovenské šlo „buržoasním nacionalistům“ skoro o to samé - rozvrátit a odtrhnout Slovensko.

Tolik škůdců, nepřátel a spiklenců

Exministr Clementis byl natolik vysoce postavený, že roli „československého Rajka“ sehrát mohl, přesto se hledalo dál. Slánského jméno v protokolech poprvé zaznělo na jaře 1951. Vyšetřovatelé se na něj poté - i přes Gottwaldův zákaz - cíleně zaměřili a sovětští poradci začali prosazovat teorii, že Židé skrývající se ve straně připravují státní převrat. V létě toho roku měl ještě Stalin za to, že důkazy proti Slánskému neobstojí. Informoval o tom v dopise Gottwalda, ovšem zároveň navrhl-nařídil odvolání Slánského z funkce. K tomu došlo v září na zasedání ÚV KSČ.


Fronty, šeď, prázdné regály. Připomeňte si, jak to vypadalo v obchodech za socialismu

 Ovoce, zelenina a fronta. Typický obrázek před obchodem za socialismu.


Gottwald tehdy mluvil o paralelním mocenském centru a Slánský provedl rituální sebekritiku, když připustil, že kvůli němu proniklo do vedoucích funkcí „tolik škůdců, nepřátel a spiklenců“.

Hra skončila v listopadu 1951, kdy Stalin vyslal do Prahy zvláštního emisara - člena moskevského politbyra - Anastáze Mikojana s příkazem k Slánského zatčení.

Z pamětí Stalinovy dcery Světlany plyne, že její otec byl latentní antisemita. Charakteristická je třeba pasáž, ve které popisuje, jak si vzala spolužáka Grigorije Morozova: „Byl to Žid a to mému otci nebylo vhod. Ale nějak se s tím smířil (…) vem to čert (…) jen na jedné věci trval, aby se můj muž neobjevoval v jeho domě.“

Stalin byl nicméně pragmatik, a tak skoro celou válku podporoval Židovský antifašistický výbor, který pod vedením herce Solomona Michoelse sháněl mezi bohatými americkými Židy příspěvky na boj s Hitlerem. Na podzim 1947 navíc Sovětský svaz hlasoval v OSN pro vznik židovského státu, příští rok v květnu ho jako první na světě de iure uznal a umožnil Izraeli -napadenému arabskými sousedy - přežít, když mu zprostředkoval vojenské dodávky z Československa.

Jenže už předtím si to začal Stalin se sovětskými Židy paranoidně vyřizovat a vydal rozkaz k zavraždění nyní již nepohodlného Michoelse. Komando vyslané z Moskvy ho v lednu 1948 vylákalo na „daču“ šéfa běloruské bezpečnosti Canavy, utlouklo ho k smrti, přejelo náklaďákem a pak hercovo tělo - coby oběť nehody - pohodilo v zapadlé uličce Minska. Když v říjnu téhož roku první izraelskou velvyslankyni v Moskvě Goldu Meirovou spontánně vítalo 50 tisíc sovětských Židů, nedala na sebe reakce dlouho čekat.

 Ubitý a přejetý. Na předsedu antifašistického výboru Solomona Michoelse poslal Stalin v lednu 1948 vrahy. Vše vypadalo jako nehoda
Ubitý a přejetý. Na předsedu antifašistického výboru Solomona Michoelse poslal Stalin v lednu 1948 vrahy. Vše vypadalo jako nehoda.

O měsíc později zrušil Stalin Židovský antifašistický výbor, brzy poté vypuklo zatýkání, vyhazovalo se z práce, začala se zavírat židovská divadla, vydavatelství, kluby a v lednu 1949 stranický deník Pravda definoval Žida coby „odrodilého kosmopolitu“.

Spiknutí bílých plášťů

V srpnu 1952 (tedy čtvrt roku před Slánským) bylo v Moskvě popraveno 13 „sionistických spiklenců“, kteří v minulosti spolupracovali s Židovským antifašistickým výborem. Ničím se neprovinili, a tak se na ně - kromě dalších šílených obvinění - vytáhl dávno opuštěný plán zřídit na Krymu židovskou republiku, kterou prý vymyslel americký milionář Rosenberg proto, aby ji mohly uchvátit spáry mezinárodních sionistů. Zároveň se připravoval mohutný proces s předními sovětskými lékaři - skoro všichni byli židovského původu - kteří si prý „vytkli za cíl špatným léčením zkrátit život aktivním činitelům Sovětského svazu“, a zavraždili tak třeba Stalinova šéfideologa Andreje Ždanova.

Paralelně - vlastně lze těžko říci, co byla příčina a co následek - se zhoršovaly sovětsko-izraelské vztahy. Stalinův plán, že - v poválečném období jednoznačně levicově orientovaná - židovská elita udělá z Izraele sovětský satelit, selhal. Izrael se místo toho stále víc orientoval na Spojené státy a v roce 1951 s nimi uzavřel obchodní dohodu.


Na jasném čele lehký stín: Stalina i Gottwalda odvezli na lafetě

Hospodář usnul. Tři páry vraníků vezou dělovou lafetu s ostatky Klementa Gottwalda Prahou


Zpět ke Slánskému. Vyšetřování, týrání a učení rolí trvalo rok. Ke Slánskému v hlavní roli „přifařili“ sovětští poradci hodně nesourodou skupinu lidí - „buržoasního nacionalistu“ Clementise, nám již známého brněnského tajemníka Šlinga, vysoce postavené funkcionáře komunistické bezpečnosti - Bedřicha Reicina a Karla Švába či profesionální experty typu Rudolfa Margolia a Ludvíka Frejky.

Když v listopadu 1952 proces začal, Rudé právo ujišťovalo, že socialistická společnost odmítá antisemitismus coby „barbarskou odrůdu rasismu“, ovšem zároveň lhalo, že Slánský je „celým svým založením sionista“ a jeho spoluobžalovaný Bedřich Geminder rovnou „sionistický zločinec“, který místo pořádné češtiny (či aspoň němčiny) mluví jakousi překroucenou hatmatilkou: „Kdyby si stokrát dal změnit své jidášské jméno, jak mu to radil Slánský, neztratil by nic ze své kosmopolitní podstaty.“ Ani Volkischer Beobachter by to nenapsal líp.

Čtěte také:

Ani sami bohové. Sovětské plány na přetvoření přírody byly velkolepé

Jen ty mašiny roztlučme aneb Proč textilky přiváděly lidi do náruče komunismu

Takoví normální sovětští zabijáci

bitcoin_skoleni

Spisovatel Forsyth se pomiloval se s StB. Sledování cizinců měla tajná policie v popisu práce

Akce jménem COB: bývalý československý špion rozvířil britskou politiku


  • Našli jste v článku chybu?