Vysoká expozice firmy destabilizovala trh s energiemi
Změna investorských nálad, způsobená nedůvěrou v management společnosti, vedla v případě obchodníka s energiemi Enron až k největšímu krachu v historii.
Píše se srpen 2000, kursy technologických akcií se řítí dolů, zájem investorů se přesouvá především k energetickým společnostem. Navíc ceny ropy se pohybují nad hranicí 30 dolarů za barel. Portfolio manažeři jak v Česku, tak ve světě kupují ve velkém akcie největšího obchodníka s energiemi na světě, společnosti Enron. Přesun peněz z technologií do ropných titulů zvyšuje cenu akcií až nad hranici 90 dolarů. Tržní kapitalizace společnosti, která měla v předešlém roce tržby přesahující 100 miliard dolarů a zisk ve výši jedné miliardy dolarů, roste na téměř neuvěřitelných 80 miliard dolarů. Management firmy tvrdí, že Enron je vzhledem k očekávané revoluci v energetickém odvětví a k sedmému místu v žebříčku 500 největších firem sestavovaným časopisem Fortune stále ještě podhodnocen.
V listopadu 2001 klesla ropa pod cenu 20 dolarů za barel a investoři si na energetické společnosti ani nevzpomenou. Akcie Enronu se obchodují za pár centů, tržní kapitalizace klesla na 268 milionů dolarů. Firma za třetí čtvrtletí prodělala miliardu dolarů, soudní žaloby a vyšetřování se množí. Padla její plánovaná fúze s Dynegy za 23 miliard dolarů. Enron požádal soud o ochranu před věřiteli, čímž se přiblížil k bankrotu.
Klamání investorů.
Neradostný konec si způsobila společnost sama. Enron některými svými kroky vyvolal nedůvěru u investorů, což se nevyplácí. V posledních několika týdnech je vyšetřován ze všech možných stran. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) začala vyšetřovat nadhodnocování hospodářských výsledků, firma si za rok 1998 „vylepšila“ příjem o 113 milionů dolarů.
V pořádku nebyl ani „mimorozvahový“ proces snížení kapitálu o 1,2 miliardy dolarů. Vedle ministerstva spravedlnosti, které zahájilo trestní stíhání týkající se obchodů společnosti, se ozvaly i obě komory parlamentu. Energetické výbory Kongresu a Senátu požádaly poprvé v historii o finanční podklady ke kauze Enron a o možném nebezpečí pro americký energetický trh.
Žaloby přicházejí také od zaměstnanců, kteří společnosti vytýkají, že je v rámci důchodového připojištění odměňovala akciovými opcemi. V tu dobu již čelní manažeři akcie prodávali, protože předvídali jejich propad.
Avšak nejvíc potíží zřejmě způsobí žaloba obchodníka Dynegy, který několik dnů před krachem firmy odstoupil od plánované fúze s Enronem. Ve hře je opce na nákup plynovodu Northern Natural Gas. O té Enron říká, že je neplatná, pritože Dynegy odstoupil od fúze. Dynegy naopak tvrdí, že za opci v rámci finanční injekce při oznámení fúze zaplatil 1,5 miliardy dolarů, a tudíž platí. „Je to demonstrace naprostého šílenství, Enron chce získat 1,5 miliardy dolarů a zároveň i plynovod,“ říká Chuck Watson, předseda představenstva Dynegy.
Pře se vyřeší až u soudu, ve kterém má Enron pramalé šance vysoudit požadovaných 10 miliard dolarů. V této atmosféře není divu, že důvěra investorů ve vedení společnosti prudce klesá.
Obava světa.
Kolaps největšího obchodníka destabilizoval světové trhy. „Na likvidním trhu, jaký má Německo, se pád Enronu dočasně projevil zvýšením volatility, snížení likvidity jsme nezaznamenali,“ sdělil týdeníku EURO Roman Nenádl, obchodní manažer firmy Texas Utility Europe. Přes Enron šla až pětina všech světových obchodů s plynem a elektrickou energií. Analýza Swaps Monitor uvádí, že v loňském roce Enron držel deriváty na ropu, plyn a elektrickou energii za 201 miliard dolarů. Prezident agentury Paul Spraos odhaduje objem derivátů v držení Enronu ke konci třetího čtvrtletí letošního roku na 18,7 miliardy dolarů. Výše expozice u derivátů představuje nominální hodnotu jejich podkladových aktiv.
„Kolem 40 procent objemu obchodů šlo přes platformu Enron Online,“ říká Nenádl. I přes resuscitační snahy velkých amerických bank včele s J. P. Morgan Chase a Citigroup se nejlukrativnější část Enronu stále nepodařilo rozjet. Jeho hlavní obchodní partneři Mirant a Aquila odešli, asi dvěma tuctům obchodníků a energiemi Enron dluží kolem 700 milionů dolarů.
Symbolicky může působit vyřazení akcií Enronu, představitele Staré ekonomiky, z indexu Snandard & Poor’s 500 a jejich nahrazení papíry výrobce grafických čipů Nvidia, zástupce Nové ekonomiky. Dlouhodobý zájem investorů se přesouvá do jiných odvětví.