Komentář Nejdřív Twitter, pak největší výrobce navigačních systémů Garmin. Hackeři během koronavirové pandemie nezlenivěli, naopak nasadili laťku pořádně vysoko.
Vedení společnosti Garmin na konci července přiznalo, že se podnik stal terčem kybernetického útoku. Hackeři prý firmě zašifrovali všechny produkční servery, webové stránky i vnitrofiremní systémy.
A požadovali deset milionů dolarů za klíč, který by vše dešifroval.
Vyděračský virus znamenal pro Garmin velké potíže. Výpadek postihl navigační přístroje Garmin pro leteckou a námořní dopravu. Nefungovaly ani služby pro navigační hodinky běžců a cyklistů, což pocítili úplně všichni majitelé chytrých hodinek této značky. Vše se ale prý rychle vyřešilo. Zda společnost Garmin zaplatila výkupné, se neví. A rovněž není jasné, zda se hackerům podařilo dostat k nějakým citlivým údajům. Garmin tvrdí, že o žádném úniku dat nemá informace.
Kdo používá chytré hodinky od Garminu, ví, o jaká data se hraje. Tento malý poklad totiž přesně ví, kdy a kde jste se pohybovali nebo jakou rychlostí. Do chytrých hodinek si lze ukládat i data o platební kartě. Důsledky chyby v navigaci u letecké či námořní dopravy snad raději ani nedomýšlet.
Připravme se na to, že o data můžeme přijít stejně lehce, jako v městské hromadné dopravě o peněženku. To není kritika společnosti Garmin, je to daň za uživatelsky příjemný produkt. Stoprocentně zabezpečená data jsou utopií, a čím víc se budeme snažit informace zabezpečit šifrováním nebo několikastupňovým ověřováním, tím méně bude užívání takových produktů a služeb pohodlné. A to se samozřejmě podepíše na jejich prodejnosti.
Jeden publicista napsal, že v ideálním světě by každá softwarová firma měla mít systémy zabezpečené tak dobře, aby nikdo data zvenku ukrást nemohl. Jistě. Jenže pak jsou tady i úniky zevnitř, že. Nemusíte být zrovna hackerský Einstein, stačí přesvědčit někoho zevnitř, nejlépe penězi, aby vypomohl. A zdá se, že někteří hackeři na to spoléhají stále častěji.
Zapomeňme tedy na ideální svět a pouštějme ven pouze data, o která nám nevadí přijít.
O autorovi| Petra Jaroměřská, jaromerska@mf.cz