Menu Zavřít

Hloupé nakupování na chytrém telefonu. Pětina Čechů nemá při placení mobilem zabezpečení

2. 5. 2018
Autor: Anna Vacková

Téměř každý pátý Čech, který provádí finanční transakce na svém chytrém telefonu, nemá přístroj zabezpečený proti internetovým hrozbám. Možného zavirování telefonu se obává polovina uživatelů, naopak dva z deseti toto riziko ignorují. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK.

Chytrý mobilní telefon, tedy přístroj vybavený operačním systémem, využívá sedm z deseti obyvatel Česka starších 15 let. Nejvyšší zastoupení mají smartphony mezi mladými ve věku 15 až 29 let, kde jej používá 76 procent osob. Naopak v kategorii seniorů nad 70 let uvedlo používání smartphonů 16 procent lidí. Regionálně je nejvíce smartphonů v Praze, nejméně v Jihočeském kraji.

Soukromé přístroje využívá více než polovina lidí, jeden člověk ze šesti používá firemní smartphone. Soukromý i firemní přístroj používá 16 procent lidí.

Téměř polovina uživatelů smartphonů je používá, kromě volání a psaní SMS či emailů, také k nákupu zboží na internetu. Dále pomocí smartphonů a mobilního bankovnictví spravují bankovní účty a zadávají příkazy k platbě. Smartphony také užívají například k posílání dárcovských DMS pro dobročinné účely.


Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay

 Apple Pay - ilustrační foto


Z průzkumu plyne, že velká skupina uživatelů si neuvědomuje, že přístup na internet prostřednictvím smartphonu přináší stejná rizika, jako připojení z počítače. Jde například o možnost zavirování telefonu či hackerský útok. Zavirování telefonu se obávají spíše ženy než muži.

MM25_AI

Počet smartphonů, prodaných na českém trhu, rostl v období 2013 - 2016 o desítky procent. Loni se růst podílu smartphonů mírně zpomalil, ale stále se rozšiřuje spektrum jejich využití.

Přečtěte si také:

Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky

Sázka na fintech. Rothschildův fond chystá obří emisi

Poslední záchvěv revoluce. Banky v mobilu převrat nezpůsobí


  • Našli jste v článku chybu?