Menu Zavřít

Hluboko ukrytá překvapení

10. 7. 2006
Autor: Euro.cz

Víno

Rakouská oblast Mittelburgenland nepatří v zemi k největším. Ovšem to, co se jí nedostává na rozloze, nahrazuje výsostnou kvalitou pěstovaných hroznů a zní plynoucí jakostí nabízených vín. Necelé dvě tisícovky hektarů vinic jsou optimálním domovem zejména pro modré odrůdy, z nichž jednoznačně a výrazně dominuje frankovka. Vedle ní a další domácí odrůdy, zweigeltrebe, se zejména v posledních letech prosazují sorty „globální“, především merlot a cabernet sauvignon.
Páteř vinařské oblasti tvoří místa Horitschon, Lutzmannsburg, Neckenmarkt a Deutschkreutz, po kterém se nyní rozhlédneme. Nedaleko obce, na vyvýšené minipahorkatině v místech s nejlepšími vinařskými polohami, sídlí vinařství rodiny Kirnbauerových. Málo přes dvacet hektarů, na nichž hospodaří, představuje asi tak procento z veškeré rozlohy oblasti. Vína s etiketou K+K se však na jejím věhlasu podílejí měrou daleko významnější. I proto, že se jako jedni z prvních pustili do přípravy asambláží. Aby z hroznů dostali to nejlepší, vybavili sklepy nejnovějšími technologiemi. Sklepy samé jsou vystavěny s citem a vkusem tak, aby velká vína zrála v důstojném a po všech stránkách ideálním prostředí. I když nejznámějším vínem Kirnbauerů je cuvée Phantom, i ostatní kupáže stojí za ochutnání. Pokud máte chuť tak učinit, produkci sklepa u nás nabízí pražská společnost AustriaWein.
Girmer 2004, Kirnbauer, Burgenland. Sytá barva rubínových nuancí, ve které probleskují světlejší jiskřičky, to je první avízo, které nám víno posílá. Buket nabízí vanilkové valéry se sotva patrnou „rumovou“ stopou, za nimi lehký náznak dřeva a teprve v pozadí se skromně hlásí o své prvky tmavého ovoce. Chuť, zpočátku lehce agresivní, se vzápětí rovná a vedení se ujímají ovocité tóny, podporované čokoládovým zazněním a taninovými dozvuky. Po odeznění prvotního ataku kyselinek se doušek zaobluje, vyrovnává a odeznívá v dlouhém, plném příjemném doběhu. Poměrně mladé víno je již ve svém vývoji dostatečně daleko, ale nějaký ten čas ležení, tak rok či dva, by mu jistě prospěl. První stopy „statečku“ v nose dávají tušit, že největší překvapení jsou ještě ukryta hluboko v temné hladině.

  • Našli jste v článku chybu?