PRIM - Zatímco za socialismu platily hodinky Prim za sériový výrobek pro masu, dnes naopak žije slavná značka z luxusních kusových objednávek. Boháči chtějí hodinky z paladia, drahých kamenů a aby jim ladily třeba k luxusnímu Ferrari. K nejdražším hodinkám dostane zákazník dokonce knihu o tom, jak se vyráběly.
A hodinky s vodotryskem bys nechtěl? ptají se rodiče dětí, které mají příliš rozmařilá přání. Ale kdo ví, možná i takové by nebyl problém objednat. Společnost Elton hodinářská, která vyrábí hodinky označené nesmrtelnou značkou Prim, se ve své porevoluční éře zaměřila právě na luxusní kusovou výrobu, která respektuje i někdy velmi netradiční přání bohatých zákazníků.
Přitom právě podnik, který vyrábí hodinky v Novém Městě nad Metují již od roku 1949, proslul v socialistickém táboře spíš levnou masovou produkcí. Během své už téměř šedesátileté historie vyrobil víc než úctyhodných 16 milionů hodinek, což společnost řadí mezi největší světové producenty.
UŽ SKORO ŠEDESÁT LET
Továrna v Novém Městě nad Metují vznikla v roce 1949. Zde vyráběné hodinky nesly původně označení Spartak, značka Prim přichází až v roce 1958. Jako samostatná společnost pod názvem Elton funguje východočeská výrobna od roku 1969. Po sametové revoluci se o soukromý provoz firmy zasloužili zejména podnikatelé Jiří Helikar a Jan Prokop. Transformaci přežila díky větší orientaci na luxusní zboží. Firmu ale nyní sužuje levná asijská konkurence a velké množství nekvalitních plagiátů.
České granáty pro ruského klienta
Současná nabídka je ale postavena přesně obráceně. Loni firma prodala sice jen něco málo přes tři tisíce hodinek, z toho pětina ale byly luxusní výrobky na zakázku. Přesto právě těchto několik set drahých hodinek zajistilo 80 procent obratu. Ten přitom loni poprvé přesáhl hranici 30 milionů korun.
Firma v poslední době plní i velmi specializovaná přání. „Například sportovní hodinky vyráběné tak, aby jejich majitelům ladily s luxusními sportovními vozy značek, jako je Jaguar, Ferrari nebo Lamborghini. Odobná situace je i v případě hodinek k exkluzivním motocyklům,“ uvádí obchodní ředitel firmy Jan Prokop. „Jeden ruský zákazník si zase přál obdélníkové hodinky, jejichž pouzdro je vyrobeno z kombinace nerezové oceli, zlata a českých granátů. Unikátní byla velikost použitých drahokamů. Pouhých osm kamenů tvoří prakticky celou čelní partii pouzdra hodinek. Granáty jsou použity i na korunce a číselníku.“
Delon dostal navíc knihu
Firma také loni poprvé vyzkoušela výrobu i z ceněné damascénské oceli či paladia. Taktéž poprvé si takzvané solitérní (jedinečné, kusově vyrobené) hodinky objednalo u Eltonu několik žen.
Jedny exkluzivní primky si odvezl ze své návštěvy Česka legendární francouzský herec Alain Delon. Ten k nim dostal ve francouzštině psanou knihu, která popisuje výrobu onoho konkrétního kusu. To patří k dalším specialitkám, které se pojí s prodejem drahých hodinek. „K těm nejluxusnějším patří i ručně vázaná kniha potažená kůží, která popisuje vznik konkrétních hodinek. To celé je doplněno kopiemi technických výkresů strojku i pouzdra. Taková kniha vzniká vždy v jednom exempláři pro konkrétního zákazníka,“ uvádí Jan Prokop.
Pro letošek firma připravila projekt Zrození krásy. Jde o výrobu několika setů hodinek a doplňkových šperků podle návrhu renomovaných designérů.
Letitý spor o značku
Radost z utěšeného růstu obratu a zájmu bohatších zákazníků ale kazí firmě letitý problém. Tím je spor právě o samotnou značku Prim. Tu si v roce 1984 zaregistrovala společnost Chronotechna, odštěpená firma Elton ale měla právo dál hodinky pod označením Prim vyrábět. Začátkem devadesátých let se věc vyvinula ve velmi zamotaný a nejednoznačný spor.
Nejprve se Elton přel o značku s Chronotechnou. Po složitých jednáních se nakonec firmy dohodly na jistém kompromisu. Chronotechna ale pak zanikla a několik nástupnických subjektů se necítilo dohodou vázáno. Spor dodnes nebyl uzavřen, ve věci probíhalo a probíhá hned několik soudních pří. Za pokračovatele hodinářské tradice je ale stále obecně považován Elton, i když se jeho produkcí v současnosti těší především bohatší lidé.