Menu Zavřít

Hodinky Patek Philipe

12. 10. 2005
Autor: Euro.cz

Dar pro budoucí generace

Ne, značka Patek Philippe není pro všechny, a to nejen z finančních důvodů. Když totiž držíte v rukou platinové hodinky s diamantem decentně zasazeným do pouzdra a hlavou vám táhne otázka, proč vlastně ukládat celé jmění do tohoto kusu de facto módního doplňku, odpověď v sobě nese několik parametrů. Jeden úhel pohledu: jde o investici i pro vnuky, kteří se mají teprve narodit. Hodinky značky, která přišla na svět 1. května 1839 díky polskému emigrantovi, hraběti Antoine Norbertu de Patekovi, jsou rodinným pokladem. Mimochodem - samotnému hraběti zakladateli, který v počátcích firmy cestoval se svým zbožím jako agent a osobně je sám nabízel, se ani nesnilo o tom, že se jeho „dítě“ stane symbolem vrcholné hodinářské brilantnosti.
Patek Philippe je dále symbolem hluboké lásky k technické dokonalosti. Tato firma totiž dala světu tři vůbec nejkomplikovanější hodinářské modely v historii hodinářství. Patek Philippe je zároveň symbolem úcty k výjimečnosti. Protože své hodinky vyrábí v malých sériích od několika kusů do několika stovek, jsou velmi výlučným zbožím. A v neposlední řadě je tu hrdost. Ano, cena hodinek Patek Philippe sice dosahuje astronomických výšek a dalo by se očekávat, že se tvůrci skloní před každým, kdo je schopen zaplatit, tak tomu ale není. Jsou totiž chvíle, kdy nad byznysem vítězí pověst a sebeúcta. Firma nevyrobí hodinky na míru nikomu, kdo jich svým způsobem života a činy není hoden. Ať byl sebebohatší. Majitelé hodinek Patek Philippe se stávají členy jakéhosi nevyhlášeného a nikde neregistrovaného, neviditelného klubu, jehož členství si nelze ničím vynutit.
A ještě něco: jakýmsi Oskarem pro hodinové strojky se stává Ženevská pečeť. Ze všech značek, které toto ocenění kdy získaly, jich 95 procent pocházelo právě z této firmy.

Chronometr 5100 - to nejlepší z historie i současnosti Vizuální předobraz přístroje, skrývajícího neuvěřitelnou zásobu energie na celých deset dní, vznikl před více než padesáti lety. Vnitřní strojek pochopitelně za pomoci nejmodernější techniky roku 2005. Model byl vyroben v limitované sérii 3 000 kusů .

Nautilus - chuť moře Inspirací pro design této řady sportovních a zároveň společenských pánských hodinek byly prapůvodně oválné dveřní otvory na lodích, opatřené masivními panty a závěry. Tak vzniklo stejně oválné pouzdro, ozvláštněné obrysem průniku osmi kružnic. Řada, která vznikla v roce 1976, vzbudila okamžitě velkou pozornost. Nautilus je momentálně vyhledávaným modelem na dražbách a objevila se i jeho dámská varianta.

Zlatá elipsa - královská volba Pro Golden Ellipse, oválné decentní ultratenké hodinky s typickým modrým číselníkem, se rozhodla i samotná britská královna Alžběta. Hlavní síla přístroje je v jeho jednoduchosti. Hodináři se u vizuálu inspirovali matematickým principem zlatého řezu, známého již dva tisíce let a hojně využívaného v architektuře.

MM25_AI

Star Calibre 2000 – skok do nového tisíciletí Na přelom tisíciletí se firma pečlivě připravovala už od roku 1993. Vývoj kapesních hodinek s 21 kompilacemi a dvěma číselníky trval osm let a patří k trojici nejkomplikovanějších hodinek světa.

Advanced Research Annual Calender Ref. 5250 – pohled do budoucnosti Tento model z osmikarátového bílého zlata letos opět šokoval všechny hodinkové fajnšmekry na basilejském veletrhu. Důvod překvapení? Kolečko krokového mechanismu, vyrobené z křemíku. Laikům to nic neřekne, zasvěcení uznale přijímají novinku, že do hodinek už není potřeba oleje.

  • Našli jste v článku chybu?