Menu Zavřít

Hodinové fronty i hromadné rušení letů. Cestovní ruch zažívá postcovidový comeback, Česko je na návrat turistů připravené

25. 4. 2022
Autor: Deposiphotos
  • Cestovní ruch se po dvou letech opět vrací do normálu, zvýšenou poptávku po dovolené hlásí i cestovní kanceláře

  • Leteckou dopravu komplikuje nedostatek personálu. S ním se potýkají jak jednotlivá letiště, tak i některé letecké společnosti

  • Česko negativní následky migrace turistů nepociťuje, na jejich příval by mělo být připravené


Cestovní omezení se uvolňují, pandemie stagnuje a vy dost možná přemýšlíte nad tím, že si letos vynahradíte poslední dva roky a konečně si užijete zaslouženou dovolenou. Stejným způsobem ale přemýšlí lidé napříč celým světem, a tak tolik očekávaný comeback cestovního ruchu na některých místech připomíná spíše chaos.

Podle zpravodajského serveru CNN se nával turistů nejvíce podepisuje na letecké dopravě. Cestující na obou stranách Atlantiku jsou tak svědky řady zrušených letů a dlouhých front na letištích. Oba problémy mají společnou příčinu. Tou je nedostatek zaměstnanců, přičemž složitá je situace zejména ve Spojeném království. „Zaměstnanci letiště našli stabilnější a finančně lukrativnější příležitosti a rozhodli se nevrátit se do práce na tak nestabilním trhu,“ vysvětluje pro zmíněný web Kully Sandhu, generální ředitel společnosti Aviation Recruitment Network, která ve Velké Británii shání pro tento průmysl zaměstnance.

Každá tradice jednou končí. Nejbezpečnějšími aerolinkami pro rok 2022 jsou Air New Zealand, Qantas se propadly na sedmou příčku
Přečtěte si také:

Každá tradice jednou končí. Nejbezpečnějšími aerolinkami pro rok 2022 jsou Air New Zealand, Qantas se propadly na sedmou příčku

Sníženému stavu personálu momentálně čelí například londýnské letiště Heathrow a vzdušný přístav v Manchesteru. Cestující se zde potýkají s hodinovými frontami při odbavení a u bezpečnostních a pasových kontrol. Problém hlásí rovněž letiště Stansted, uzel nízkonákladového dopravce Ryanair. To pasažérům před Velikonocemi doporučilo, aby svá zavazadla doručili už s 24hodinovým předstihem.

Bezprecedentní nedostatek zaměstnanců se podepsal také na tamních aerolinkách British Airways, což vedlo k desítkám zrušených letů denně. A podobně je na tom například i nízkonákladová společnost easyJet či někteří dopravci ve Spojených státech.

Volná místa pro letušky z Ukrajiny

Česká letecká společnost Smartwings, jejíž letouny část roku 2020 vůbec nelétaly, zmíněné problémy zatím neeviduje. A to ani přesto, že se v prvním roce pandemie uchýlila k hromadnému propouštění svých zaměstnanců.

S náborem palubního personálu začala aerolinka podle tiskové mluvčí Vladimíry Dufkové s dostatečným předstihem. Místo nabídla také letuškám z ukrajinských leteckých společností, které z důvodu války o práci přišly. „Na pozici palubní průvodčí jich letecká společnost Smartwings přijala již na šest desítek,“ přibližuje redakci Euro.cz Dufková s tím, že oživení čeká leteckou dopravu hlavně v letošní letní sezóně. „Touha cestovat je u lidí veliká,“ doplňuje.

Všechno je jednou poprvé. Smartwings jako dosud jediné aerolinky na světě přistály s Maxem na zamrzlé Antarktidě
Přečtěte si také:

Všechno je jednou poprvé. Smartwings jako dosud jediné aerolinky na světě přistály s Maxem na zamrzlé Antarktidě

Její slova potvrzují i české cestovní kanceláře, které oproti dvěma předchozím pandemickým letům již teď zaznamenávají až několikanásobně silnější poptávku po letní dovolené. „Momentálně jsou prodeje vyšší, než byly v roce 2019, tedy před covidem,“ komentuje mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Zákazníci si podle něj vynahrazují předchozí roky, během kterých bylo cestování omezené. Jako chaotickou však situaci nevnímá. „Na tento návrat jsme naopak čekali,“ doplňuje Bezděk s tím, že kromě dlouhodobě oblíbených destinací, jako je například Řecko, Španělsko a Egypt, začínají lidé opět častěji vyhledávat také pobyty v Turecku.

Prodej first minute zájezdů odstartoval velmi dobře i u cestovní kanceláře Blue Style, podle které se klienti letos nebojí nakupovat zájezdy s větším předstihem. Motivací jsou jim v tomto ohledu různé výhody, již cestovní kanceláře nabízejí. Jde zejména o možnost změny zájezdu až deset dní před odletem či nízká záloha.

„Srovnání s předchozími lety není prakticky možné, jelikož cestování bylo dlouhou dobu zcela vyloučené, následně se postupně vracelo zpět, často se ale měnily podmínky bezpečnostních opatření a klienti tak spíše nakupovali na poslední chvíli,“ vzpomíná mluvčí inkriminované cestovky Ilona Topolová. Zájem klientů o dovolenou se podle ní oproti minulému roku zvýšil několikanásobně. Nejvíce lidí zamíří v létě do Řecka, Tuniska, Turecka a Bulharska. Momentálně ale vládne Egypt, Djerba a Spojené arabské emiráty.

Česko turisty potřebuje

Ačkoli jsou očekávání na letošní sezónu opravdu velká a zesílení poptávky ze strany turistů očekává i Česká republika, sílící ,hlad‘ po cestování výrazně přibrzdila válka na Ukrajině. Negativní vliv však mají i přetrvávající covidová opatření v Asii.

Vzhledem k tomu, že cestovní ruch patří k pilířům zdejší ekonomiky, bude podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta cílem nalákat do tuzemska chybějící zahraniční turisty. Ti momentálně schází především v Praze, Karlových Varech, Českém Krumlově, Brně a Olomouci. Jako prostředek jim k tomu bude sloužit květnová kampaň na zahraničních trzích. Pozornost bude směřovat ale také na Čechy, a to například prostřednictvím portálu Kudyznudy.cz.

„Naším tradičním cílem je ukázat neobjevené skvosty a inspirovat k návštěvě méně známých destinací,“ vysvětluje Herget, který věří, že se českému cestovnímu ruchu povede dostat se na úroveň před covidem. Snahou je, ubytovat v hromadných ubytovacích zařízení přes 11 miliónů Čechů.

Dlouhého Kiwi letos do Česka dostalo mnohem víc zahraničních turistů než vloni. Zájem měli hlavně lidé z východní Evropy
Přečtěte si také:

Dlouhého Kiwi letos do Česka dostalo mnohem víc zahraničních turistů než vloni. Zájem měli hlavně lidé z východní Evropy

Zdejšímu turismu nahrává také fakt, že se Česko podle Světového indexu míru umístilo v TOP 10 nejbezpečnějších zemí světa. Pozitivní jsou pro návštěvníky dle Hergeta pak i zrušená protiepidemická opatření. „Prioritou letošního roku budou nadále sousední země. Ve spolupráci s letištěm Praha se budeme snažit o rozlétání tradičních evropských trhů, jako jsou Španělsko, Itálie, Francie a Velká Británie,“ říká. Ze vzdálených destinací pak budou cílit hlavně na USA, Blízký východu a Izrael.

MM25_AI

Na nával turistů je podle něj Česká republika jednoznačně připravená. Jejich přítomnost totiž celá řada provozovatelů ubytovacích a restauračních zařízení po dlouhé covidové krizi doslova potřebuje. „Několik let se museli potýkat s covidovými omezeními, mnozí přežili jen díky finančním kompenzacím od státu či úsporám, teď mají šanci ukázat, co umí,“ konstatuje Herget.

  • Našli jste v článku chybu?