Menu Zavřít

HODNĚ „SVIŽNEJ“ PIVOVAR

21. 9. 2020
Autor: Euro.cz

Sedm let s Falkenštejnem z Krásné Lípy Šluknovský výběžek a jeho okolí je už dlouho osvědčeným cílem mnoha pivních turistů. Funguje tu hned několik varen, které navíc nabízejí nadstandardní produkci. A za takového mistra regionu se dá označit Falkenštejn. Jeho zakladatelé chápou slovo craft ve všech jeho smyslech -poutníkům nabízejí nejen dobré pivo, ale i ubytování, kvalitní restauraci a nepřehlédnutelný merchandising. To vše na výborné umělecké a designérské úrovni.

První pivo se v Krásné Lípě uvařilo v srpnu 2013. „Otevřením pivovaru na náměstí v Krásné Lípě jsme navázali na velice zajímavou historii pivovarnictví v tomto městečku.

Starý krásnolipský pivovar, jenž nesl název Brauerei Schönlinde, neměl jako jediný v celém regionu Šluknovska středověké založení. Byl založen podnikavým sládkem Corneliusem Häuserem až ve druhé polovině 19. století,“ popisuje Falkenštejn na svých webových stránkách. V původním pivovaru se přestalo vařit po odsunu sudetských Němců, v 60. letech šla budova k zemi. „Nový pivovar jsme přenesli přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který dříve sloužil jako zájezdní hostinec,“ uvádí kronika, jak bývalý majitel poradenské firmy Jan Srb se svými dvěma kolegy před sedmi lety rozjeli nové podnikání.

V roce 2017 pak přišlo stěhování.

Samotný pivovar přešel do „bílého domu“, kde je dnes i penzion, v původním stavení zůstala restaurace a pivovarské muzeum.

Výroba piva je tu na dvojici Martinů – Koutovi a Vávrovi –, supervizi jim dělá Oldřich Koza, vyhlášený znalec kvašení a kantor na legendární pražské Podskalské. Základ produkce tvoří dva spodně kvašené ležáky a speciál, produkci doplňují i sezonní zpestření jako třeba nakuřovaný rauch či silný zimní bock.

sólo pro american pale ale

I když má severočeský pivovar dobrou distribuční síť po celé republice, nám se jeho aktuální formu podařilo otestovat nečekaně příjemně. Na degustační přehlídce Teplický pivní rynek, která proběhla druhý zářijový víkend. Začali jsme svrchně kvašenou devítkou Svižnej Emil, jež se do uplynulých dnů babího léta hodila naprosto výborně. Pivo stylu American Pale Ale (APA) se třemi procenty alkoholu a příjemnou hořkostí 40 IBU vzniká ze tří druhů sladů a českoamerického chmelového spojení odrůd Harmonie a Citra, díky nimž má letní citrusovou vůni. Pivo kalné slámově zlaté barvy je v chuti lehké a osvěžující popíjení završuje příjemné kořenité dozrávání a sílící bylinkovost. Pitelnost Emila je extrémně dobrá, což je ve spojení s nízkým obsahem alkoholu výtečná zpráva.

U stylu APA ještě zůstaneme. Tentokrát však v úplně jiném hávu. Díky silnému polotmavému speciálu American Pale Ale Spezialbier 13° s pětiprocentním alkoholovým srdcem. Svrchně kvašené pivo sládek okořenil zahraničními voňavými chmely Amarillo, Cascade a Citra. Ty speciálu barvy temného a průzračného jantaru dávají těžší ovocitou vůni. Hořká chuť (65 IBU) přechází do výraznější kyselkavosti, pitelnost je dobrá.

Pivovar Falkenštejn Křinické náměstí 7, Krásná lípa sládci: Martin Kout, Martin Vávra & Oldřich Koza Založeno: 2013 nabídka: spodně a svrchně kvašená piva a speciály co doporučujeme: návykový APA Svižnej emil 9° otevřeno: pondělí až středa (11.30 až 22.00), čtvrtek až sobota (11.30 až 23.00), neděle

(11.30 až 21.00)

WT100

O autorovi| ondřej stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?