Menu Zavřít

Hodně vysoká laťka

24. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Nový ředitel CzechTourismu se po letech vrací do veřejné sféry

Několik měsíců hledal ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek chyby v agentuře na podporu podnikání CzechTourim, aby mohl odvolat jejího ředitele Davida Gladiše. Nakonec se mu to podařilo. Před dvěma týdny na Gladišovo místo dosadil člověka, který dokáže zajistit pořádek. Ministr vybral chytrého, odborně zdatného úředníka. Jedním z prvních kroků Rostislava Vondrušky byla důsledná kontrola knihy docházek.
Nový ředitel to nebude mít lehké. Gladiš kdysi bezejmennou agenturu v průběhu dvou let zviditelnil jak mediálně, tak mezi podnikateli v cestovním ruchu. Jejich podporu si získal téměř bezvýhradně. Optikou bývalého šéfa bude čerstvý šéf CzechTourismu logicky poměřován. „Panu Vondruškovi vůbec nezávidím. David Gladiš nasadil laťku hodně vysoko. Ministr však po něm svou buldočí povahou šel, až se mu to podařilo,“ říká tajemník Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Michal Veber. Čas ukáže, zda Vondruška obstojí a nestáhne dům na Vinohradech se šedesáti lidmi a dvousetmilionovým rozpočtem zpět do bezobsažné šedivosti.

Z porcelánky do úřadu.

„Nebude tak obtížné dostat profesní svazy na svou stranu, pokud člověk pracuje v jejich zájmu, a má na to dokonce nějaký rozpočet,“ věří vystudovaný ekonom. Nabídku na post šéfa CzechTourismu mu předložil čerstvý ministr pro místní rozvoj už v létě. To ještě Vondruška pracoval v Karlových Varech v podniku G. Benedikt, který vyráběl a obchodoval s hotelovým a restauračním nádobím. Ředitel porcelánky, dlouholetý Vondruškův kamarád a spolupracovník, mu nabídl práci ředitele prodeje a marketingu v roce 2002. Vondruškova vlastní poradenská a manažerská společnost šla tehdy kvůli ničivým povodním ke dnu. „Během měsíce jsem přišel o 60 zakázek. Moji klientelu tvořily především firmy z oblasti cestovního ruchu a po záplavách bylo manažerské poradenství první položkou, kterou seškrtaly,“ vzpomíná Vondruška. Porcelánka pro něho byla příležitostí jak poznat svět hotelů z druhé strany. Potřeby a vrtochy hoteliérů znal z dob, kdy pracoval jako šéf hotelu Palace Praha či jako provozní ředitel hotelu Hilton Praha. „Přiznám se, že jsem prací v Karlových Varech řešil i ztrátu zakázek a existenční nejistotu,“ dodává Vondruška, který zanechal rodinu v Praze a přes týden pobýval v pronajatém bytě. Zdá se, že se ze západního výběžku republiky do hlavního města vrací rád. Zda přijme nabízený post, přesto měsíc váhal. Jedním z faktorů, které zvažoval, byla výměna privátního zaměstnavatele za veřejný sektor, ve kterém už jednou pracoval.

Neslavný odchod.

Před šesti lety rezignoval na post ředitele Kongresového centra Praha. Kdyby neodešel sám, zřejmě by byl odvolán. Přesto považuje tři roky v paláci na Vyšehradě za svůj dosavadní vrchol kariéry. A největší neúspěch. Tehdejší jeho podřízení si na něj příliš nevzpomínají. „Nijak neoslnil, ale ani neudělal žádnou zásadní botu,“ říká jeden z nich. Vondruška odtud odcházel v době bouří, kdy se řešila zásadní rekonstrukce centra pro zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. On a představenstvo centra, jehož členem byl tehdy i Jiří Paroubek, měli jiný názor na způsob a rozsah přestavby než radní města Prahy. Spory vyústily před koncem roku 1997 v odvolání představenstva a volbu odlišné varianty přestavby, než kterou Vondruška prosazoval. Novým místopředsedou představenstva se stal Petr Diab. „Byli jsme na sebe zlí, hádali jsme se, někdo z nás musel odejít a naštěstí jsem to nebyl já,“ vzpomíná Diab. Přesto by prý Vondruškovi bez rozmýšlení svěřil řízení své firmy. „Jako člověka si jej velmi vážím. Šel si za svým, byl manažersky schopný a dost chytrý, aby dokázal využít všech okolností,“ dodává.
Jak dnes tvrdí Vondruška, z KCP odešel, protože nechtěl mít se způsobem rekonstrukce a pojetím této několikamiliardové investice nic společného. Později jej tisk často jmenoval v souvislosti s nevýhodnými smlouvami, které KCP uzavřelo s nájemci prostor. Na jejich základě město muselo vyplatit stamilionové náhrady, aby nájemci kvůli rekonstrukci a plánovanému zasedání bývalý Palác kultury opustili. Případ má dozvuky ještě nyní. V létě vyšlo najevo, že město bude muset zaplatit dalších padesát milionů. Jednomu z nájemců, firmě Kalivoda, se zaručilo za úvěr na výstavbu prodejního centra. Firma půjčku nesplatila. „KCP uzavíralo smlouvy v době, kdy se nepočítalo s jeho uzavřením kvůli zasedání. Mimochodem, já jsem žádné smlouvy, které vedly k vyplácení nějakých částek, nepodepsal,“ reaguje Vondruška. Historie ho prý motivuje k velké obezřetnosti. „Státní prostředky byly vždy pod drobnohledem, a ke všem rozhodnutím tady musím přistupovat z tohoto zorného úhlu“.

Bude přát připraveným.

Vondruška tvrdí, že nejtěžší v úřadu spadajícím pod ministerstvo pro místní rozvoj bude alokovat peníze tam, kde jsou připraveni je zpětně inkasovat. Podnikatelé si mohou nechat jen zdát o podpoře investic do zařízení a infrastruktury. „Agentura si nemůže dovolit masivně zajišťovat vybavenost regionů, které zatím nejsou schopny turisty přijmout. Kdybychom začali investovat do podpory horských středisek, obrátilo by se to nakonec proti nám. Služby tam nejsou na úrovni Rakouska a Švýcarska,“ vysvětluje Vondruška. Jak tvrdí, jeho úlohou bude najít projekty, které jsou dobré a životaschopné, a zajistit jejich zviditelnění v zahraničí. Zároveň hodlá vyhodnotit efektivnost prezentace prostřednictvím zahraničních zastoupení CzechTourismu. Nyní jich má 24. „Kvantita v žádném případě není kritérium toho, jestli to stačí, nebo ne. To číslo je víceméně odvislé od peněz a nemá žádnou vypovídací hodnotu. Udělám změny, jaké budou potřeba,“ uvedl. Nevyloučil ani zřízení dalších zastoupení. Za perspektivní regiony označuje především Čínu, celou jihovýchodní Asii a Rusko. „V Rusku je početná vrstva velice bonitních lidí, je to pro nás jeden z klíčových trhů. Musíme se ale připravit na to, že rapidně rostou nároky ruských turistů. To, co jim stačilo před pěti lety, jim v žádném případě nestačí dnes,“ charakterizoval Vondruška klienty, se kterými se často setkával při obchodování v Karlových Varech.

bitcoin školení listopad 24

Klidný ředitel bez razance.

Ve Varech se také několikrát potkal s ředitelem hotelu Pupp a prezidentem Národní federace hotelů a restaurací Romanem Vachem. „Vondruškovi nabídlo naše sdružení pomoc ve smyslu připomínkování jeho představ. Může očekávat naši podporu, ale musí se připravit i na silnou oponenturu v případě našeho nesouhlasu,“ říká zástupce hoteliérů. „Bývalý ředitel agentury David Gladiš nastartoval změnu, kterou federace podporovala. Začal s cílenou propagací produktu například lázeňství v celé České republice, ne bezmyšlenkovitě jednotlivých destinací.“
V nastaveném trendu bude Vondruška zřejmě pokračovat, shodují se podnikatelé. Zásadní vize a novou koncepci od něho neočekávají. Domnívají se, že Vondruška zavede pořádek, agenturu trochu zbyrokratizuje a nastavené trendy se částečně zpomalí. „Myslím si, že pan Vondruška je rozvážný a klidný, což mu ale může být v novém postu na škodu. V této práci je třeba velká razance a ta mu může chybět,“ charakterizoval Vondrušku Vacho, který se s ním osobně zná.

  • Našli jste v článku chybu?