Menu Zavřít

Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 5000 dolarů

12. 10. 2017
Autor: Zach Copley via Flickr (CC BY-SA 2.0)

Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes poprvé překročila hranici 5000 dolarů (109.120 Kč), od začátku letošního roku se tak více než zpětinásobila. Během dneška cena vystoupila až na rekordních 5240 dolarů, oproti středě si připisovala více než osm procent, informovala agentura Reuters.

V září se cena bitcoinu dostala pod 4000 dolarů, což byla reakce na zprávu, že Čína nařídila tamním kryptoměnovým burzám zastavit obchodování. V poslední době se však objevily spekulace o zrušení tohoto nařízení. Podle serveru Cryptocoinnews.com je pravděpodobné, že obchodování s bitcoiny v Číně bude obnoveno za přísnější regulace.

„Spekulanti jsou ohledně hodnoty bitcoinu optimističtí, protože očekávají návrat Číny mezi světové kryptoměnové trhy,“ sdělil serveru CNBC šéf kryptoměnové burzy Gatecoin Aurelien Menant.

Podle CNBC se navíc zdá, že investory příliš neznepokojují některé negativní výroky na adresu bitcoinu. Například generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon tuto kybernetickou měnu nedávno označil za podvod.

„Bitcoin je opět na koni. Dokázal setřást negativní sentiment, který jej obestíral od první poloviny září,“ poznamenal Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus. „Aktuálně pak růst ceny bitcoinu podporuje hlavně spekulace, že čínské úřady svůj postoj ke krypotoměnám opět zmírní. Svědčí mu také zpráva, že americká banka Goldman Sachs rozvíjí řešení, jak svým klientům umožnit obchod s kryptoměnami,“ dodal.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

MM25_AI

Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají i ti lidé, kteří se chtějí skrýt dohledu úřadů.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.


  • Našli jste v článku chybu?