Celosvětová hodnota fúzí a akvizicí v letošním roce dosáhla 3,6 bilionu dolarů (zhruba 93 bilionů korun). To představuje pokles o 17 procent oproti loňskému roku, i tak je to ale druhý nejlepší výsledek od začátku globální finanční krize v roce 2007. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times (FT) s odvoláním na údaje společnosti Thomson Reuters.
„V loňském roce převládl velký počet obrovských dohod, letos byl k vidění více soudržný proud transakcí, což je dobré pro byznys,“ uvedl FT analytik Sarkis Jebejian.
Zájem o fúze a akvizice podle listu pokračuje navzdory politické nejistotě a zvýšené pozornosti regulačních úřadů. Stojí za ním snahy podniků o rozšiřování aktivit v růstových odvětvích i možnost vypůjčit si peníze za atraktivní úrokové sazby.
Aktivita v oblasti fúzí a akvizicí letos vyvrcholila ve čtvrtém čtvrtletí, ve kterém hodnota dohodnutých transakcí dosáhla 1,2 bilionu dolarů. Přispěla k tomu říjnová dohoda americké telekomunikační společnosti AT&T o převzetí mediálního konglomerátu Time Warner v celkové hodnotě 108 miliard dolarů, která kompenzovala určitý útlum v akvizičních aktivitách čínských podniků, píše Financial Times.
Za celý rok zahraniční fúze a akvizice čínských firem vzrostly proti loňsku téměř dvojnásobně a dosáhly 220 miliard dolarů. Rekordním obchodem pak bylo převzetí švýcarské agrochemické společnosti Syngenta firmou ChemChina za 44 miliard dolarů.
Aktivita Číňanů nebo Japonců pomohla Evropě, kde objem obchodů klesl o 14 procent na 745 miliard dolarů. Mezi největší transakce na starém kontinentu patřilo převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto německým chemickým a farmaceutickým koncernem Bayerem za 66 miliard dolarů.