Příběh firmy
Skupina ING Group dává svůj nizozemský původ velmi ráda najevo. Ostatně už Onen známý oranžový lev v jejím logu odkazuje k oranžskonasavské dynastii, jejíž mladší větev v zemi tulipánů vládne dodnes. I přes svůj jasný odkaz k tradici je však ING poměrně mladá firma.
V dnešní podobě vznikla de facto až v roce 1991, kdy úřady daly povolení k fúzi dvou velkých skupin zabývajících se bankovnictvím a pojišťovnictvím. Teprve tehdy vlastně vznikl název ING, znamenající velmi prozaicky Mezinárodní nizozemská skupina.
Zdá se skoro nemožné, že se ING stala globální firmou za tak krátkou dobu. Již v průběhu devadesátých let rozšířila svou působnost akvizicemi v Beneluxu a ve zbytku západní Evropy. Následovaly Spojené státy a Jižní Amerika. Ačkoli zpočátku se zaměřovala spíše na retailové bankovnictví, v roce 1995 přišel zlom. Slavná britská investiční skupina Barings Bank zkrachovala kvůli neautorizovaným obchodům jednoho ze svých traderů a veškeré její pobočky odkoupila za symbolickou jednu libru právě ING.
Podle magazínu Fortune byla ING v roce 2010 největší finanční skupinou na světě, měřeno výší ročních příjmů. V roce 2009 měla 85 milionů individuálních a firemních klientů ve více než 45 zemích světa. Za růst však zaplatila poměrně tvrdou cenu v poslední krizi. Nizozemská vláda musela do banky investovat kapitál ve výši deseti miliard eur, aby zvýšila její kapitálovou přiměřenost na předepsaných osm procent. ING v následujících letech dokázala podstatnou část této pomoci vládě vrátit, musela však důsledně oddělit své bankovní a pojišťovací aktivity. l