Audit, který nechal pražský magistrát zpracovat na aktuální stav Holešovické tržnice, ukázal řadu nedostatků. Mezi ty fatálnější patřily nájemní smlouvy, které někde zcela chyběly a někde byly uzavřeny velmi nevýhodně. Podle pražského radního pro majetek Karla Grabiena Procházky (ANO) tak hrozilo tržnici riziko, že přestane fungovat. Město chce smluvní vztahy v areálu narovnat do konce letošního roku.
Stále také podle radního trvá stav, kdy kvůli soudnímu sporu s bývalým nájemcem areálu, společností Delta Center, chodí řada nájmů do úschovy. „Je tam celá řada problémů, ale my bychom rádi nastartovali novou etapu tržnice,“ zmínil Procházka.
Město je podle něj připraveno do areálu investovat a chce tržnici otevřít nejen kultuře, ale i podnikatelským subjektům. „Chceme, aby se tržnice stala místem, kam budou návštěvníci rádi chodit,“ poznamenal. Dostupnost by měla podle něj vylepšit i plánovaná lávka přes řeku. Jako jednu z prvních, chce město podle Procházky rekonstruovat budovu bývalé jateční burzy, která má tvořit dominantu celého areálu. Odhadované náklady na opravy jsou devadesát milionů korun.
Nová Holešovická tržnice obrazem:
V areálu Pražské tržnice se nachází 30 zděných nebo částečně zděných budov a desítky pevných stánků. Některé z budov město pronajímá, zázemí zde našel například divadelní prostor Jatka 78 nebo designový trh Mint. Areál ale rozhodně není podle Procházky využíván tak, jak by mohl. Jeho potenciál je mnohem větší. Město proto začalo podle Procházky například jednat se zájmci, že by se finančně podíleli na rekonstrukcích jednotlivých budov a na oplátku získali záruku dlouhodobého pronájmu.
Radní také zmínil, že o areál by se měla rovným dílem dělit kultura, sport či gastronomie. Z ulic tržnice mají zmizet stánky a mohou je nahradit například pouliční umělci a muzika. Současná podoba hal by zůstala. „Rádi bychom zachovali genius loci areálu. Nepočítáme s žádnými novými stavbami, ty staré je ale potřeba dostat do lepší kondice,“ zmínil již dříve radní. Nová podoba tržnice by měla podle něj připomínat malé žijící městečko. Na rekonstrukci areálu by město podle Procházky čerpalo finance z rozpočtové rezervy.
Soudy o Holešovickou tržnici pokračují: Praha se s bývalým správcem nedohodla
Hlavní město uzavřelo smlouvu s Delta Center v roce 1994 na dvacet let s možností dalšího prodloužení nájmu na třikrát 10 let s roční výpovědní lhůtou. Nájemné činilo 109 milionů korun. Nájemce měl do tržnice v prvních pěti letech investovat nad rámec běžné údržby. Delta Center tvrdí, že už investovala 1,45 miliardy korun.
V prosinci 2011 se Praha rozhodla, že ukončí se společností Delta nájemní smlouvu. Následně podala na vystěhování firmy Delta Center žalobu, soud v roce 2013 rozhodl, že firma odejít nemusí. Proti rozsudku se město odvolalo, argumentuje tím, že dalo firmě v prosinci 2011 výpověď z nájmu, a to z toho důvodu, že porušovala povinnosti plynoucí z nájemní smlouvy - především neplacením nájemného, které v žalobě město vyčíslilo na 200 milionů korun. Žalobu na město podala naopak i firma Delta Center, která se chtěla soudit o náhradu školy ve výši 280 milionů korun. Nedávno zkrachovala i jednání o mimosoudní dohodě mezi Delta Center a městem. Spor je tak opět u soudu.
Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale nesouhlasilo.