Menu Zavřít

Hollywood útočí klackem

27. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Film

MM25_AI

Excentrický milionář Richard Branson v roce 1984 poprvé porušil nepsané pravidlo: Letecké nehody se nesmí nikdy použít jako součást zábavného programu nad oblaky, aby pasažéři nezpanikařili. Při založení letecké společnosti Virgin Atlantic vybral jako palubní film pro panenský let komedii Airplane!. Ta si utahuje z amerických katastrofických snímků sedmdesátých let. Ve filmu bojují cestující i posádka s nepříjemnou otravou jídlem a letadlu pilotuje alkoholik, který má strach z létání.
Bransonova konkurence sází raději na cenzuru. Obětí je například film Rain Man. V jedné ze scén recituje Dustin Hoffman statistiky leteckých nehod a dochází k závěru, že jedinou bezpečnou leteckou společností je australská Airline Qantas. Tuto sekvenci vyškrtly ze svého palubního programu všechny letecké společnosti kromě Qantasu. Situace nyní zašla tak daleko, že velká hollywoodská studia produkují vlastní letadlové verze v kterých vynechávají celé scény a nebo je nahrazují alternativními záběry. Proměnit akční trhák v rodinný film je však oříšek. Jak například dopadla známá bondovka Tomorrow Never Dies? Rozhodující boj se odehrává na palubě padajícího letadla. Ve verzi pro cestující však bojující Halle Berryovou nenapadne zloduch mečem jako v originále, ale klackem.
Proč Hollywood na něco takové přistoupil? Vysíláním filmů na palubě studia ročně získají něco přes 1,9 miliardy dolarů. Americký oborový časopis Variety odhaduje, že US-Airlines platí až čtyři miliony dolarů za jednoměsíční vysílací práva blockbusterů. Při takových částkách se dá zkomolená korektura skousnout. Že jde o plnohodnotný byznys, potvrdilo i sdružení World Airline Entertainment Association, které nedávno pořádalo seminář „Cut It Out! The Art Of Editing Feature Films for the Airline Market“. Aerolinie však nemyslí jen na pocit bezpečí svých pasažérů, mažou se i sprostá slova a erotické scény. Nejabsurdnější jsou však korektury násilných scén. I když není zcela jasné, proč by cestující měli být klidnější, když nestvůra namísto z vany plné krve vyskočí z vany plné modré barvy jako ve filmu Hellboy.

  • Našli jste v článku chybu?