Menu Zavřít

HOME OFFICE ČESKO

9. 11. 2020
Autor: Euro.cz

Smíchov. Košíře. Modřany. A znovu Smíchov. Za 22 let, kdy týdeník Euro působí na českém mediálním trhu, prošla naše redakce různými kancelářemi. Přestože je novinařina z velké části postavena na práci v terénu, každý správný žurnalista potřebuje stabilní zázemí, kde si může vytisknout či nakopírovat získané materiály, přepsat rozhovor, sepsat článek, dát si v klidu kafe a probrat s kolegy aktuální kauzu. A samozřejmě se potkat na poradě.

Od letošního března se redakce Eura potkává převážně virtuálně. Ne že bychom zcela rezignovali na osobní kontakt – každý novinář ví, že předpokladem dobrého rozhovoru je sednout si s dotyčným k jednomu stolu –, ale omezili jsme množství fyzických porad na potřebné minimum. Za víc než půlrok v režimu home office jsme zjistili, že vyrobit časopis „na dálku“ je sice v některých ohledech pracnější a zdlouhavější, ale po potřebném nastavení pravidel docela dobře realizovatelné a bez negativních dopadů na kvalitu.

Jako hlavní benefit se ukázalo, že práce na dálku poskytuje lidem, jejichž osobní přítomnost v kanceláři není nutná, mnohem větší flexibilitu. A vzhledem k faktu, že výsledek naší práce je vidět kaž dé pondělí v trafikách a ve schránkách či elektronických čtečkách našich předplatitelů, odpadá zdlouhavé reportování nadřízeným, zda redakční tým pracuje efektivně.

Podobných příběhů by bylo možné najít napříč celým Českem tisíce. Z kdysi tak využívaných open space kanceláří se během koronavirové pandemie stal největší strašák: trávit 40 hodin týdně na pár metrech čtverečních v bezprostřední blízkosti desítek dalších kolegů je v současnosti rizikovým faktorem. Vedle epidemiologického hlediska je třeba vnímat i zvýšený tlak zaměstnanců na home office a nový přístup k práci, který letošní rok akceleroval. Z průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad vyplývá, že tři ze čtyř zaměstnanců by si vybrali flexibilní pracovní dobu jako svůj pracovní benefit, žádanější je jen volno navíc.

Jak se můžete dočíst na následujících stranách, ještě loni pracovalo z domova jen asi 200 tisíc obyvatel Česka, nyní je to asi šestkrát tolik. Podrobně se věnujeme i otázce finančních náhrad ze strany zaměstnavatelů, kupříkladu nizozemský finanční institut stanovil výši kompenzace na dvě eura denně.

Pokud krize způsobená čínským virem přinesla alespoň něco dobrého, pak je to fakt, že řada z vás, čtenářů, si může lépe rozvrhnout svůj pracovní program a namísto hodinového přesunu do kanceláře si může mezi online poradami či schůzkami chvíli posedět se svou rodinou nebo přečíst nové Euro. Přestože jsme kvůli zdlouhavému sčítání korespondenčních hlasů nebyli schopni zaznamenat americké prezidentské volby, i tak v aktuálním čísle najdete spoustu zajímavých textů.

Přeji vám inspirativní čtení.

MM25_AI

O autorovi| ondřej hergesell, hergesell@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?