Menu Zavřít

Hon na lenocha

20. 7. 2007
Autor: Euro.cz

E.ON

MM25_AI

V Česku postavíme s Mosteckou uhelnou (MUS) novou elektrárnu zhruba za dvě miliardy eur, citovala minulý týden média šéfa německé firmy E.ON Wulfa Bernotata. „Ano, o projektu nové hnědouhelné elektrárny s Němci exkluzivně vyjednáváme,“ sdělil majitel těžařského podniku, firma Czech Coal. Společnosti se budou na projektu podílet společně, E.ON zajistí technologie a MUS dodá uhlí. Exkluzivita pro vyjednávání na výstavbu elektrárny v severních Čechách E.ON skončí v září.
Skvělé! Konečně se alespoň trošku změní zavedené pořádky na českém trhu s elektřinou, hodnotí německé plány část oslovených obchodníků s elektřinou. Ti totiž tvrdí, že si tuzemský dominantní výrobce proudu ČEZ až příliš zvykl na své neotřesitelné postavení v ČR. Produkce z nové elektrárny - z části vlastněné zahraničním kapitálem - oživí dění na trhu s elektřinou. „Něco na způsob: 'Proženeme zkostnatělého lenocha.' Žádné dramatické změny ale očekávat nelze. Objem výroby nebude tak velký, aby výrazně změnil současný stav,“ uvedl zdroj týdeníku EURO.
Většinu produkce E.ON zřejmě prodá svým zákazníkům v jižních Čechách a na jižní Moravě prostřednictvím českých dceřiných firem. V ČR již působí od roku 2000, kdy ovládl většinové podíly v Jihomoravské a Jihočeské energetice. Část výroby půjde i na Slovensko, kde Němci vlastní Západoslovenské elektrárny. Většinu elektřiny až doposud nakupoval od svého největšího konkurenta ČEZ.
E.ON není první firmou, s níž Mostecká uhelná vyjednává o společném podniku. Podobné plány probírali těžaři i s firmou ČEZ, ale jednání skončila nezdarem. Stejně dopadla rokování o podpisu dlouhodobého kontraktu mezi MUS a ČEZ na dodávky uhlí až do roku 2055. ČEZ dokonce podal na těžaře žalobu a po soudu požaduje, aby k podpisu kontraktu MUS donutil. Energetická společnost argumentuje, že se s Mosteckou uhelnou na dlouhodobých dodávkách dohodla ve smlouvě o smlouvě budoucí.
Ale MUS tyto argumenty popírá. Tvrdí, že nemůže nic takového podepsat, dokud nejsou prolomeny územní ekologické limity. Ty udávají hranice, kam až se nyní může uhlí těžit. Budou-li prolomeny, nic tomu však zatím nenasvědčuje, otevře se těžařům přístup k dalším milionům tun hnědého uhlí. ČEZ přitom bez dlouhodobého kontraktu nemůže postavit plánovanou elektrárnu v Počeradech. Současné kontrakty platí do roku 2012. Dle posledního vývoje událostí jej tak ve zmíněném projektu nahradí E. ON, i když přehnaný optimismus není na místě.
Šéf E.ON Bernotat totiž upozornil, že jeho firma nedá do společného podniku s MUS ani euro do doby, než bude definitivně vyřešen spor s ČEZ. Soudní jednání se přitom mohou vléci několik let. Zdroje týdeníku EURO navíc upozorňují, že jednání s E.ON jsou především nátlakovou akcí na ČEZ. Mají ho přinutit, aby souhlasil s daleko výhodnějšími podmínkami kontraktu pro MUS, než je nyní ochoten přijmout. Zájemců o spolupráci s MUS je však více, na případný nezdar jednání s E.ON mimo jiné čeká i italský Enel. (foj)

  • Našli jste v článku chybu?