Slovenská vláda jde finanční skupině Penta Investments na ruku. Tvrdí to politická opozice, která finančníky obviňuje z korumpování vládních politiků. Partneři Penty v otevřeném dopise tvrzení kritiků odmítají a obvinění považují za populismus.
Od doby, kdy údajný spis tajné služby Gorila popsal opakovaná setkání Roberta Fica s partnerem Penta Investments Jaroslavem Haščákem, jde slovenská vláda finančníkům ve zdravotnictví na ruku. Tvrdí to slovenští opoziční politici a poukazují na úspěšné tažení Penty v nemocničním byznysu.
Nejsilnější opoziční strana SaS v čele s Richardem Sulíkem proto vyzvala premiéra Roberta Fica (Směr-SD), aby přestal Pentu podporovat. Sulík Fica obvinil ze lživých slibů, když premiér tvrdil, že zabrání privatizaci ve zdravotnictví. Sulík poukázal na to, že Penta díky přízni státu vybudovala většinu z nemocničního impéria – 12 ze 17 nemocnic – během vlád současného premiéra.
„Fico vykřikuje, že má rád finanční skupiny jako koza nůž, a deset let poté, co pil kolu na Vazovové, prodá dvanáct nemocnic finanční skupině Penta,“ narážel na spis Gorila v mediálním vystoupení Sulík.
Slovenští politici kritizují také velké hráče byznysu:
Ostré hroty Tater: Křetínský přestává být na Slovensku vítán
Zatímco vláda na kritiku opozice nereaguje, reakce Penty na sebe nenechala dlouho čekat. „Téměř všechny tyto nemocnice jsme přebírali v katastrofálním stavu po ekonomické i fyzické stránce. Ani v jednom případě nemusel pronajímatel urgovat splatnost závazků nebo realizaci dohodnutého investičního plánu,“ obhajuje svůj vstup do zdravotnictví finanční skupina v otevřeném dopisu.
Dokument adresovaný SaS podepsala část vedení skupiny, včetně partnerů Jaroslava Haščáka a Eduarda Matáka. Ke vztahu s Ficem v něm není ani slovo, připomínku Gorily a celé vystoupení poslanců z tohoto týdne však označují za populismus, ve kterém se z honu na Pentu stává hrdinství.
Penta na Slovensku provozuje síť lékáren, nemocnic, ale také pojišťovnu Důvěra a internetové srovnávače zdravotnických zařízení či lékařů. Byznys ve zdravotnictví tvoří asi 40 procent aktivit celé skupiny. Netají se ani dalšími investičními plány.
Přečtěte si také:
Výdaje na zdravotní služby vzrostou o šest procent na 267 miliard
Pro slovenské zdravotnictví se Penta stává podle poslanců SaS nebezpečnou. S monopolním postavením v celém cyklu zdravotnického byznysu totiž dokáže být soběstačná a diktovat podmínky nejen dalším hráčům, ale také státním zařízením a pojišťovně.
„Máme sice největší soukromou síť regionálních nemocnic, ale vzhledem k jejich počtu a velikosti nejsme v tomto sektoru dominantním poskytovatelem, tím jsou státem vlastněné a zároveň největší nemocnice,“ oponuje v listu Penta.
Ve zdravotním pojištění má pojišťovna Důvěra 27procentní tržní podíl. V segmentu lékáren na Slovensku provozuje síť Penty Dr.Max kolem 240 lékáren z celkového počtu více než 2000 a má tak přibližně 10procentní podíl.
Čtěte také: