Menu Zavřít

Honeywell postaví v Brně výzkumné centrum. Firma tam bude pracovat na automatizaci skladů či vesmírném programu

5. 1. 2022
Autor: Honeywell
  • Společnost Honeywell, která se věnuje inovacím v oblasti manipulace s materiály, logistiky a letectví, hodlá postavit ve svém brněnském kampusu nové výzkumné centrum

  • Mělo by se otevřít v půlce letošního roku a poskytne práci desítkám vysoce kvalifikovaných odborníků. Ti budou mít k dispozici nejmodernější hardware i software, aby se mohli věnovat vývoji systémů pro automatizaci skladů

  • Výši celkové investice do projektu vedení firmy odmítlo prozradit


V Brně vyroste nové centrum pro automatizaci skladů ve střední a východní Evropě. Závod bude patřit původem americké společnosti Honeywell a naváže na její pobočky v Chorzówě, nacházejícím se poblíž polských Katovic. Vedení společnosti tento týden oznámilo, že brzy hodlá zahájit stavbu projektu, který bude sloužit především k vývoji a testování automatizačních nástrojů.

Společnost zvolila za tímto účelem Brno, jelikož už tam má kampus Honeywell Technology Solutions, přičemž právě pod něj bude nové centrum spadat. Toto moravské město se navíc nachází na strategickém místě uprostřed Evropy, v níž se na mezinárodní úrovni stále zvyšuje poptávka po rychlém a spolehlivém dodavatelském řetězci.

Technologie zachraňující dárek na poslední chvíli. Balíkobot usnadňuje expedici mnoha českým e-shopům nejen o Vánocích
Přečtěte si také:

Technologie zachraňující dárek na poslední chvíli. Balíkobot usnadňuje expedici mnoha českým e-shopům nejen o Vánocích

„Očekávání týkající se elektronického obchodu mezi firmami i spotřebiteli se velmi rychle proměňují, a to částečně v důsledku pandemie covidu-19,“ vysvětluje Ronald Binkofski, viceprezident a generální ředitel Honeywell Intelligrated pro Evropu, Blízký východ a Afriku. „Spotřebitelé v Evropě požadují od svých dodavatelů velmi rychlé a spolehlivé doručení do dalšího dne, někdy dokonce i ve stejný den. Pro logistické firmy to znamená, že se musí stále více spoléhat na nejmodernější technologie, které dokážou automatizovat a zrychlit distribuční centra, sklady a další části dodavatelského řetězce. Technologie, které vyvíjíme v Brně, nám pomohou tuto poptávku uspokojit,“ vysvětluje ředitel.

Talenty z jižní Moravy

Nový závod o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních by se měl otevřít v polovině roku 2022. Na podzim pak na místě vznikne ještě zázemí pro školení zákazníků. Během následujících 18 měsíců firma zároveň najme do hotové pobočky desítky nových zaměstnanců z řad kvalifikovaných specialistů na technologie.

„Budoucí centrum představuje další milník v celém našem brněnském příběhu, protože v tomto městě už nejmodernější technologie vyvíjíme dvacet let,“ uvádí Oliver Stucky, viceprezident a generální ředitel Honeywell Technology Solutions Česká republika. „Naše rozhodnutí otevřít další pokročilou laboratoř ve zdejším kampusu je dobrou ilustrací toho, jak kvalitní inženýrské a technologické talenty lze na jižní Moravě najít. Jsme hrdí na to, že vytváříme nové kariérní příležitosti pro ty, kdo chtějí pracovat na pokročilých technologiích schopných vyřešit některé z největších problémů světa,“ dodal Stucky.

Honeywell se věnuje tvorbě řešení pro manipulaci s materiálem v mnoha rozličných odvětvích - maloobchodem počínaje, doručovacími službami končíce. Ve svém oboru patří mezi největší hráče na trhu, automatizované systému od Honeywellu využívá 60 procent globálních maloobchodů a polovina provozovatelů menších e-shopů.

Evropský vesmírný program

V brněnské ,laboratoři‘ se budou inženýři věnovat především navrhování dopravníkových pásů, třídících systémů, paletovačů a robotů a celé řady dalších technologických vychytávek. Až bude závod plně funkční, poskytne možnost testů a školení i ostatním logistickým firmám.

Současná doba přiměla lidi kupovat to, co je k dispozici, a ne po čem touží, říká šéf skupiny Smarty Petr Syrůček
Přečtěte si také:

Současná doba přiměla lidi kupovat to, co je k dispozici, a ne po čem touží, říká šéf skupiny Smarty Petr Syrůček

Inovativní prototypy navržené v Brně se mají posléze vyrábět ve větším měřítku v polské továrně, která se otevře ještě začátkem tohoto roku. Kromě zařízení a systémů pro sklady se na Moravě mají vyvíjet i osobní ochranné prostředky. Jinak se Honeywell věnuje i tvorbě řešení pro letecký a kosmický průmysl. To zahrnuje mimo jiné technologie pro vesmírný program EU, jako je mise Proba-3 Evropské kosmické agentury (ESA).

S tím souvisí i orientace na nové oblasti letectví, zejména pak na městskou vzdušnou mobility či elektrická letadla. Mezi další výzkumné a vývojové projekty tohoto typu realizované v Brně patří práce na navigačních systémech a součástkách do kokpitu, komunikačních datových spojeních a radarech pro letouny.

FIN25

Budoucí vynálezy odborníků z nového centra se mají přidat k více než stovce patentů, jež společnost vlastní. Sedmnáct z nich si Honeywell nechal zaregistrovat vloni. V Česku totiž firma provozuje kromě brněnského kampusu i továrnu na letecké součástky v Olomouci a kanceláře v Praze, celkem zde pak zaměstnává na dva tisíce vysoce kvalifikovaných techniků.

  • Našli jste v článku chybu?