Menu Zavřít

Horká energie

6. 3. 2017
Autor: Euro.cz

Teplárny nalezly atraktivní investiční příležitost s dobrou návratností. Pořizují si elektrokotle

Podnikat v oboru teplárenství není v posledních letech jednoduché. Mírné zimy snižují zájem o teplo (letošní mrazivý leden to sám nezachrání) a přísnější emisní limity přinášejí povinnost investovat stamiliony korun s nejistou návratností.

Zdražovat teplo domácnostem už nadále není reálné, lidé se mohou naštvat a odpojit od sítě.

Malou útěchou může být novinka, která nabízí rychlou návratnost investovaných peněz - elektrokotel. Jako první si jej na podzim loňského roku pořídila teplárna Ško-Energo v Mladé Boleslavi a další firmy z oboru ji chtějí následovat. Investici do elektrokotle připravují také Teplárny Brno, 20megawattové zařízení chtějí spustit do provozu na jaře příštího roku.

Specializovaná firma Auxilien uvádí, že provozuje elektrokotle v areálu kladenské a příbramské teplárny. Další na řadě bude Elektrárna Tušimice, kde má elektrokotel od června sloužit jako záložní zdroj tepla pro město Kadaň.

Jak tato zařízení fungují? Elektrokotle odebírají ze sítě přebytečnou elektřinu, kterou ukládají v podobě horké vody.

Tu lze následně využít k vytápění měst či průmyslových areálů. „Akumulace energie se pro naši společnost vyloženě nabízí, protože naše teplárna je napojena na rozsáhlou horkovodní sít v areálu Škody Auto s trvalým odběrem tepla,“uvedl jednatel společnosti Ško-Energo Jaromír Vorel.

Výkon mladoboleslavského elektrokotle (15 megawattů) sice pokryje jen zlomek spotřeby tepla v automobilce, ale přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů i zlepšení ekonomiky provozu teplárny, kterou společně vlastní Škoda Auto, E. ON, ČEZ a VW Kraftwerk.

Elektřinu se vyplatí odebírat ze sítě v době nadbytku výkonu, kdy její cena padá k nule, nebo dokonce do záporných hodnot. Stejně tak mohou provozovatelé zapínat elektrokotel „na povel“ společnosti ČEPS a přispívat tím ke stabilizaci elektrizační soustavy.

MM25_AI

Správce přenosové sítě ČEPS potvrzuje, že taková spolupráce již dnes funguje.

Podmínkou je uspět ve výběrovém řízení na poskytování podpůrných služeb. „V současnosti máme nasmlouvané dva poskytovatele těchto služeb, kteří využívají elektrokotle,“ říká mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

  • Našli jste v článku chybu?