Menu Zavřít

Horko, že ano

8. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Obchodníky zaskočilo teplé počasí letošní zimy

Nově otevřený trh s elektrickou energií prošel hned v prvním měsíci existence zatěžkávací zkouškou. Nečekaně teplé počasí zaskočilo obchodníky s elektřinou a téměř zmrazilo obchody na krátkodobém trhu s elektřinou.
Trh s elektřinou se od ledna nově otevřel nejen pro obchodníky, ale také pro velké podniky se spotřebou nad 40 gigawatthodin ročně. Tito zákazníci už nejsou závislí na rozvodných společnostech, ale mohou elektřinu na základě bilaterálních kontraktů nakupovat přímo od výrobců nebo od obchodníků, jako je firma Entrade.
Ředitel obchodování Severomoravské energetiky Martin Pešat tvrdí, že jeho společnost vyšla ze zkoušky dobře. „Nejsme tlačeni ke zdi, protože nám smlouva s firmou Entrade dala poměrně velkou možnost manévrování,“ řekl pro týdeník EURO.
V boji o zákazníky kope každý za sebe. Severomoravská energetika se už vloni před koncem roku dostala kvůli smlouvám na letošní rok do sporu s dominantním českým výrobcem, firmou ČEZ. Když jí tuzemský producent odmítl potvrdit objednávku na elektřinu nejlevnějšího základního pásma, vypsala soutěž a vybrala si vůbec poprvé v historii české energetiky zahraničního dodavatele, společnost Entrade (EURO 51-52/2001).
Mnohým obchodníkům teplotní rekordy letošní zimy určitě orosily čelo. Jestliže si v bilaterálních dlouhodobých kontraktech nasmlouvali dodávky na běžnou standardní zimu, mají nyní vzhledem k nečekaně vysokým teplotám přebytek elektřiny. Po oteplení se na nově ustaveném krátkodobém trhu s elektřinou (OKO) všichni snažili prodávat.
Přebytky jsou tristní zejména pro distributory a firmy, které mají s firmou ČEZ například tvrdé smlouvy typu take or pay, a zaplatí tak i za nespotřebovanou elektřinu. Tuto ztrátu mohou snížit tím, že nadbytečnou elektřinu prodají s dostatečným předstihem jiným obchodníkům či odběratelům. Pokud se to nepodaří, zbývá poslední možnost: nabídka přebytků na organizovaném krátkodobém trhu (OKO).

Obchody na nule.
Krátkodobý denní trh s elektřinou měl hned na začátku slibný start. Dva týdny po zahájení se objemy obchodované energie vyšplhaly nad dva miliony korun za den. Těsně před příchodem nečekaného jara, 18. ledna, dokonce přesáhly pětimilionovou hranici. Po oteplení se rychle snížily na desetinu předchozích hodnot. „Trh je nyní málo likvidní, protože všichni mají nakoupeno a nikdo nemá zájem kupovat“, vysvětluje za organizátora krátkodobého trhu finanční ředitel společnosti Operátor trhu s elektřinou (OTE) Milan Nepovím.
Převis nabídky se projevil v cenách. V nejteplejším lednovém dnu, za který Český hydrometeorologický ústav označil 29. leden s průměrnou teplotou 14,9 stupně Celsia, klesla cena elektřiny v krátkodobých obchodech na 250 korun. V nejchladnější den minulého měsíce - 4. ledna, kdy byl denní teplotní průměr minus osm stupňů Celsia - se naopak na OKO všichni snažili dokoupit chybějící elektřinu a cena byla dvojnásobná. Těsně před oteplením, ve dnech 16. až 18. ledna, přesáhla průměrná cena elektřiny na krátkodobém trhu 1200 korun za megawatthodinu. V dlouhodobých obchodech si mohly distribuční společnosti objednat od společnosti ČEZ nejlevnější elektřinu za 732 korun.
Společnost OTE uvádí, že na krátkodobém trhu s elektřinou se registrovalo zhruba dvacet firem. Většina z nich na něm pravidelně obchoduje. Ředitel Nepovím tvrdí, že jde o velké hráče, ale jejich jména nesmí zveřejnit. Z povahy trhu však vyplývá, že kromě firem, které jsou ryzími obchodníky, je to ČEZ s dalšími velkými výrobci a všech osm regionálních distribučních firem.

MM25_AI

Zákeřná olympiáda.
Na teplotních rekordech letošní zimy mohli vydělat odběratelé, kteří riskovali a objednali si v dlouhodobých kontraktech méně elektřiny, než je běžné při standardním zimním počasí. Toto jednoduché pravidlo však nemusí platit, pokud zbývající elektřinu dokupovali na poslední chvíli. Technický ředitel Západočeské energetiky Igor Šmucr upozorňuje, že do nákladů kromě ceny vstupuje vypořádání odchylek, tedy platby za překročení nebo podhodnocení objednávky proti skutečné spotřebě. „Tyto platby mohou být v nákladech mnohem vyšší položkou než samotná cena dokupované energie,“ říká.
Úspěch obchodníka se na trhu s elektřinou měří tím, jak dokáže předem odhadnout skutečnou spotřebu energie. „Jakákoli odchylka se platí,“ zdůrazňuje Pešat. Na správný odhad spotřeby nestačí dobrá předpověď počasí, ale do hry vstupuje také chování zákazníků. „Kromě nepředvídaných událostí, například výpadků výroby, to může být třeba olympiáda. Zejména pokud bude mít neočekávaný průběh,“ říká Pešat. Úspěchy - či naopak neúspěchy - českých sportovců mohou výrazně ovlivnit počet lidí, kteří v noci budou sedět u televize, což ovlivní spotřebu elektřiny.
Za odchylky od nasmlouvaných hodnot energie lze na českém trhu inkasovat sumy, které se pohybují v řádu stamilionů korun ročně. ČEZ a jeho dceřiná společnost ČEPS, která vloni suplovala činnost Operátora trhu s elektřinou, na vypořádání odchylek vydělaly přes 200 milionů korun.

Graf: Objem obchodů na krátkodobém trhu s elektřinou (tis.Kč) data: 137; 83; 727; 1 133; 1 622; 1 617; 2 084; 1 817; 1 352; 1 976; 2 163; 3 785; 2 237; 2 842; 3 924; 3 756; 4 693; 5 352; 1 409; 1 252; 1 511; 385; 174; 44; 317; 605; 693; 431; 222; 327; 365

  • Našli jste v článku chybu?