Příklon k řemeslným svrchně kvašeným pivům zvyšuje popularitu nových odrůd chmele
Je sice pravda, že snad v žádné komoditě nemají čeští producenti tak vysoký tržní podíl na celosvětové produkci jako právě v případě chmele, ale nejsme ani největší producent, ani největší inovátor. Plodina se sice pěstuje po celém světě, ale hlavní produkční oblasti se nacházejí mezi 35.
a 55. stupněm zeměpisné šířky, drtivá většina na severní polokouli.
Výnosy totiž hodně ovlivňuje délka dne v průběhu vegetačního období. Producenti sdružení pod hlavičkou mezinárodní organizace International Hop Growers' Convention (IHCG) v sezoně 2016 odhadují sklizeň na asi sto tisíc tun, po loňské neúrodě v kontinentální Evropě, která dokonale vyčistila sklady nejen v Česku, jde o podstatné zvýšení produkce o zhruba 12 tisíc tun.
Tak, jako jsou u nás chmelnice hlavně na Žatecku, v Německu zase kolem bavorského Hallertau nebo v Tettnangu u Bodamského jezera, drtivá většina chmelnic v Severní Americe se nachází ve třech státech na severozápadě USA -Washingtonu (70,8 procenta), Oregonu (15 procent) a Idahu (10,9 procenta).
Na Spojené státy připadá více než třetina produkce a 30 procent světové výměry, která se navíc již třetím rokem rychle zvyšuje - loňský meziroční přírůstek představuje 18 procent. Zdejší chmelnice jsou zavlažované a produkují jak aromatické, tak i „alfa“ odrůdy, jež se používají pro dodání hořkosti. Na výzkumu se podílejí veřejné univerzity v hlavních produkčních oblastech, ministerstvo zemědělství USA i samotní producenti a velkoobchodníci.
Nejúspěšnějším americkým aromatickým kultivarem je Cascade, známá apoužívaná i v Česku při výrobě svrchně kvašených piv typu ale v minipivovarech.
Roste podíl aromatických odrůd jak v nové výsadbě, tak při obnově.
Experimentování s chutěmi
To je mimochodem diametrální rozdíl oproti Německu, kde je to přesně naopak. Už jenom kvůli tomu, že Německo je evropská chmelařská jednička, se vyplatí tamní vývoj sledovat. Nehledě na to, že klasické „ušlechtilé“ odrůdy jako Hallertauer Mittelfruh nebo Tettnanger a jejich novější kultivary se používají jako substitut českého Žateckého poloraného červeňáku a z něj odvozených nových odrůd při výrobě spodně kvašených piv plzeňského typu, takže si konkurujeme.
Šlechtění nových kultivarů chmele pohání snaha zvýšit odolnost proti chorobám, potřeba snižování dávek agrochemikálií a zvyšování výnosnosti i obsahu hořkých látek, ale také hledání nových kombinací aromatických látek, jež poptávají zejména „craft brewers“, kteří vytrvale experimentují s novými chutěmi, aby se odlišili od pivovarských gigantů. Tempo inovací udávají Američané a Němci, ale pochopitelně, že svoje nové odrůdy mají i Češi, a je jich hodně - reagujeme na trendy, ale zůstáváme věrni své tradici.
Podle posledního tržního průzkumu respektovaného německého sdružení pěstitelů chmele Deutscher Hopfenwirtschaftsverband e. V. (DHWV) z července letošního roku celosvětový výstav piva neporoste, ale spíše v nejbližších dvou letech mírně - o dvě až tři procenta - poklesne.
Jediným růstovým segmentem jsou právě řemeslná piva. Trefit se v téhle situaci do budoucích chutí pivařů, když jste velkým exportérem, potřebujete investovat do obnovy a nové výsadby, což jsou dlouhé peníze, je a bude kumšt. Pokud se ale bude zvyšovat podíl prémiových ležáků plzeňského typu, bude dobře.
Graf
Tempo inovací udávají Američané a Němci, ale pochopitelně, že svoje nové odrůdy mají i Češi.
Chmelové velmoci (odhady 2016)
• Česko
• Německo
• Polsko
• Slovinsko
• Spojené státy
• Čína
• IHCG celkem
¨
Výměra
(v ha)
4 783
18 598
1 544
1 484
21 534
2 000
54 614
Sklizeň – aromatické odrůdy
(tis. tun)
5 915
18 320
991
2 500
29 000
300
60 792
Sklizeň – alfa odrůdy
(tis. tun)
85
17 350
1 566
50
12 500
4 200
39 786
Produkce alfa hořké kyseliny
(v tunách)
240
3900
200
180
4 100
300
9 612
O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz