Menu Zavřít

Horory z Lán: Deflace ve Svatém Petru

29. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Banánová republika

ŠPINDLERŮV MLÝN (ski) - Tak jako každý rok se i letos do České republiky sjely celebrity z celého světa, aby debatovaly nad problémy globální společnosti. Nový český prezident Václav Klaus, ve snaze udržet tradici započatou předchůdcem Havlem, sezval na Forum 2000 intelektuální osobnosti k panelové diskusi nad palčivými problémy současnosti. Pouze místo setkání změnil: Prahu nahradily Krkonoše.
Konferenci si jako obvykle nenechala ujít Jeho Svatost 14. dalajláma, duchovní vůdce Tibetu. „To panorama mi připomnělo ranní meditace v paláci Pokala,“ nešetří při pohledu z okna chválou nad prací organizátorů, kteří ho spolu s dalšími ubytovali ve čtyřhvězdičkovém Club hotelu Harmony. A skutečně: chaty ve Špindlerově Mlýně, rozeseté po úbočích nejvyšších českých hor, jako by připomínaly kupovité jurty chudých Tibeťanů na „střeše světa“. Živá vzpomínka na Lhasu, čtyřicet let okupovanou Číňany, mu vehnala slzy do očí. Smutek však rychle zatlačily pracovní povinnosti v konferenčním sále.
Vůdce lamaistické církve - vycházeje z informací v pozvánce, kde se píše o horském středisku Svatý Petr - si připravil přednášku „Buddhismus a křesťanství: Dvě cesty k jedinému cíli“. Jak byl ale překvapen, když nový český prezident, vláčeje v parném létě do sálu na ramenou lyže značky Völkl, nastolil téma „Deflace v ČR: Špatná měnová politika, či záměrná provokace“. Přestože měl dalajláma plný sešit poznámek, nebyl s to zapojit se do polemiky, která se na workshopu rozpoutala mezi novou hlavou českého státu, jeho kancléřem Weiglem a guvernérem České národní banky Tůmou. Ostré výměně názorů tiše a nechápavě přihlíželi i další zahraniční nositelé Nobelovy ceny míru. Bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk si vzal na uši sluchátka, ač diskuse probíhala v angličtině. Pouze Elie Wiesel byl schopen krátce reagovat, jelikož část jeho příbuzenstva se živí finančními spekulacemi na newyorské burze a obchoduje s diamanty v Antverpách.
V době, kdy většina účastníků krkonošské konference nezastírala údiv nad transformací Fora 2000, seděl Václav Havel v pražském Obecním domě pod obřím transparentem „Mosty přes globální propasti“ zcela osamocen a u šálku kávy marně vyhlížel staré dobré přátele. Nastolené téma „Etika, odpovědnost a udržitelnost ve světě nadnárodních korporací“ zůstalo jen na papíře.

  • Našli jste v článku chybu?