Problémy eurozóny, překonání dluhové krize, zhoršení vyhlídek globální ekonomiky, ale také budoucnost kapitalismu patřily k hlavním tématům Světového ekonomického fóra (WEF), které se minulý týden již po dvaačtyřicáté uskutečnilo ve švýcarském Davosu.
S úvodním projevem vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová, která mimo jiné prohlásila, že „Evropa musí být jednotnější a přijmout rozhodnutí o předání části pravomocí Bruselu“. Podle očekávání jí oponoval britský premiér David Cameron, který také ostře odsoudil plán EU na zavedení daně z finančních transakcí. „Pomýšlet na to teď, když bojujeme za růst našich ekonomik, je ryzím šílenstvím,“ uvedl. Cameron naopak podpořil myšlenku vzniku zóny volného obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Návrh odstranit bariéry v obchodní výměně mezi EU a USA přichází totiž v době, kdy světoví lídři již otevřeně přiznávají, že letitá jednání o liberalizaci světového obchodu jsou mrtvá.
Pravidelná schůzka světových politických a ekonomických lídrů v alpském středisku se tentokrát potýkala s dvěma vážnými absencemi. Nepřijel francouzský prezident Nicolas Sarkozy a poprvé za posledních 30 let zde neměla vysoké politické zastoupení ani Čína.