Menu Zavřít

Hospodářská komora

19. 11. 2008
Autor: Euro.cz

Podniky volají po větším lobbingu

Organizace, které reprezentují tuzemské firmy v Evropské unii, musí v Bruselu podle zástupců podniků daleko výrazněji lobbovat za jejich zájmy. Současná úroveň spolupráce s českými europoslanci a s představiteli ministerstev, s výjimkou ministerstva průmyslu a obchodu, ale prý není zcela ideální. Vyplývá to ze závěrů konference Zastupování zájmů v Evropské unii. Zatímco nyní jsou tři čtvrtiny zákonů unijních zemí vytvářeny v Bruselu, v budoucnu prý tento podíl ještě vzroste.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký upozornil na nedostatečné personální zastoupení tuzemských firem a příliš skromné finanční zdroje a velmi omezenou podporu ze strany státu. „Pro partnerský rakouský zaměstnavatelský svaz pracuje v Bruselu šest lidí, my máme jednoho zástupce,“ poznamenal Kázecký s tím, že řada představitelů tuzemských firem si důležitost lobbování v unijních institucích stále ještě nepřipouští.

Předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner uvedl, že stát chce České podnikatelské reprezentaci při Evropské unii (CEBRE) po skončení českého předsednictví odepřít dosavadní podporu. „Budeme se snažit stát přesvědčit o důležitosti CEBRE,“ podotkl šéf konfederace.

MM25_AI

Na nedostatečné zastoupení v Bruselu poukázal také zástupce tajemníka Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Ivan Voleš. „Co se v Bruselu dnes uvaří, to budeme mít na stole za rok, za dva,“ uvedl s tím, že v Bruselu působí na 16 tisíc profesionálních lobistů.

Potřebu společného postupu podnikatelů a státní správy při prosazování národních zájmů vidí také náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. „Nechceme, aby došlo k oslabení konkurenceschopnosti českého průmyslu, například z důvodu přijetí energeticko-klimatického balíčku,“ dodal Tlapa.

  • Našli jste v článku chybu?