Menu Zavřít

Hospodářská komora

17. 3. 2008
Autor: Euro.cz

Odbory nemohou zakazovat práci přesčas a práci v noci.

Ústavní soud v Brně dnes vyhověl žádosti Hospodářské komory ČR, která v říjnu roku 2006 podala prostřednictvím více než dvou desítek senátorů návrh na zrušení některých ustanovení zákoníku práce. Komora požadovala, aby byly v textu zákoníku zrušeny části, které jsou v hrubém nesouladu s Ústavou České republiky. Konkrétně se jedná o vydávání vnitřních předpisů až po schválení odborovou organizací a pravomoci odborové organizace zakázat práci v noci a práci přesčas, což jim dosud zákoník umožňoval. Ústavní soud žádosti komory vyhověl a odbory tak mají odepřenu pravomoc přerušit práci zaměstnanců, zakázat práci přesčas a práci v noci.

MM25_AI

„Zaměstnavatel, u něhož působí odborová organizace, dodnes neměl možnost vydat například pracovní řád, pokud s ním odborová organizace nevysloví souhlas. Odbory tak získaly od státu rozhodovací a kontrolní pravomoci ve firmách, což jsme považovali za nepřípustné. Jsem potěšen, že nám dal Ústavní soud za pravdu,“ řekl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR. Zároveň neopomněl kritizovat dobu trvání celého procesu. Od podání stížnosti uplynulo k vydání nálezu Ústavního soudu osmnáct měsíců, zákoník práce je přitom normou týkající se všech zaměstnanců a zaměstnavatelů, a čeká přitom na další úpravy: „S dalšími návrhy na zlepšení současného zákoníku jsme čekali do vydání nálezu, délka trvání procesu nás zdržovala v další legislativní práci,“ říká Drábek.

V některých případech měly odbory možnost odmítnout tak zásadní předpisy či jinak vstoupit do řízení způsobem, který mohl mít na fungování firmy přímý vliv; k založení odborové buňky s takovými pravomocemi přitom stačí pouze tři zaměstnanci. K takovým případům patřila třeba bezpečnost práce, kde odbory přebíraly kompetence státní správy.

  • Našli jste v článku chybu?