Hospodářská komora ČR vydala v loňském roce v Česku nejvíce osvědčení o získání dílčí kvalifikace. Celkem udělila 352 ze všech 701 vydaných osvědčení. Stala se tak největší takzvanou autorizovanou osobou v zemi.
Dílčí kvalifikace jsou pružnou odpovědí na požadavky trhu práce. Předpokládá se, že jejich význam bude narůstat. Dílčí kvalifikace totiž představuje vykonání zkoušky, která předčí svou hodnotou kvalifikaci dokladovanou výučním listem nebo maturitou získanou před mnoha lety. Pro některé obory navíc neexistují školy, takže dílčí kvalifikace je jediným způsobem, jak znalosti a dovednosti ověřit.
Zákon o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání proto od roku 2007 zavádí režim ověřování dovedností a vědomostí a není důležité, zda byly získány studiem či praxí. Vzniká Národní soustava kvalifikací (NSK), což je databáze všech kvalifikací. Otáčíme systém vzdělávání, který tady přetrvává od dob Marie Terezie.
V podstatě k výkonu každého povolání je potřeba kvalifikace. Tou může být vedle úplné kvalifikace doložené školou i dílčí kvalifikace, která je samostatně uplatnitelná na trhu práce. Zájemce, který chce získat osvědčení o dílčí kvalifikaci, musí o zkoušku požádat takzvanou autorizovanou osobu. Ty mají pověření k ověřování od autorizujícího orgánu-gestora, jímž je některé z ministerstev.