Menu Zavřít

Hospodářské oživení v Evropě se odkládá

14. 4. 2003
Autor: Euro.cz

MMF výrazně snížil odhady letošního růstu ekonomik Eurozóny Na hraně hospodářské stagnace se pohybuje nejvýznamnější ekonomický partner České republiky, Spolková republika Německo. Jaký to bude mít dopad? Jedním ze základních kamenů všech prognóz vývoje českého hospodářství jsou odhady ekonomických ukazatelů v eurozóně a zejména Německu.

MMF výrazně snížil odhady letošního růstu ekonomik Eurozóny

Na hraně hospodářské stagnace se pohybuje nejvýznamnější ekonomický partner České republiky, Spolková republika Německo. Jaký to bude mít dopad?

Jedním ze základních kamenů všech prognóz vývoje českého hospodářství jsou odhady ekonomických ukazatelů v eurozóně a zejména Německu. Většina analytických pracovišť, včetně těch nejlépe vybavených (viz ČNB), přebírá odhady potřebných zahraničních ekonomických proměnných z průzkumů mezi analytiky zabývajícími se danou zemí či regionem detailně, případně od nadnárodních institucí. Po OECD a Evropské komisi přišel minulý týden s kůží na trh Mezinárodní měnový fond. Není nad čím jásat. MMF snížil svůj odhad globálního hospodářského růstu z 3,7 % na 3,2 %. Odhady byly sníženy napříč celým spektrem nejvyspělejších ekonomik světa. Zatímco úpravy prognóz růstu hrubých domácích produktů USA, Kanady, Velké Británie a Japonska se pohybují v řádu desetin procentních bodů, kontinentálním západoevropským zemím MMF umazal z původních odhadů více než procento.

Německo: chronicky líné hospodářství?

Z našeho pohledu je důležité sledovat zejména odhady vývoje německé ekonomiky. Právě u něj musel MMF provést největší změnu prognózy: ta z přijatelných dvou procent klesla na pouhých 0,5 %, což by po růstu HDP o 0,6 % v roce 2001 a loňském zvýšení o 0,2 % představovalo již třetí růst na hraně ekonomické stagnace. Informace z Německa patří mezi hlavní ukazatele vnějšího ekonomického vývoje sledované Českou národní bankou. V otázce úrokových sazeb je sice část trhu zahleděna do aktuálních inflačních čísel, větší význam při rozhodování bankovní rady ovšem mohou mít právě informace z Německa. Podívejme se tedy blíže, co věští našemu západnímu sousedovi další sudičky. Německá vláda snížila svůj odhad hospodářského růstu v letošním roce na 1,0 % místo dosavadních 1,5 %. Bundesbanka ve své zprávě psané pro německou vládu konstatovala, že německá ekonomika nyní prochází krizí a z problémů se nevzpamatuje, pokud nedojde k hlubokým reformám. Varuje před poklesem potenciálu hospodářského růstu z již tak nízkých 1,5 % na 1,0 %. Mezi nutnými reformními kroky zmiňuje zejména trh práce a fiskální politiku. Rada šesti „moudrých“ (předních ekonomických ústavů) v Německu se shodla, že nelze vyloučit, že se v prvním čtvrtletí letošního roku německá ekonomika ponořila do recese. Německý ekonomický institut Ifo snížil odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce 0,9 % z dosavadních 1,1 %. Dlouhá válka s Irákem by ovšem mohla snížit hospodářský růst v Německu až na 0,2 %. Ekonomický institut RWI snížil svůj odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce na 0,6 % z předchozích 1,1 %. Německá bankovní asociace BdB snížila odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce z 1,0 % na 0,75 %. Chmurné vyhlídky sdílí také tamní průmyslová federace BDI, jež odhaduje růst ekonomiky na 0,5 % a varuje, že příští zimu by počet nezaměstnaných v Německu mohl překročit pětimilionovou hranici.

Česko na revize teprve čeká

Dříve či později se revize prognóz hospodářského vývoje v EU a Německu promítne do odhadů českých makroekonomických ukazatelů. Prozatím ovšem většina institucí hýří optimizmem (viz tabulka). Již na konci dubna se dozvíme, jak vidí budoucnost české ekonomiky centrální banka. Posune-li odhady růstu na letošní a příští rok opět směrem dolů, může následovat také snížení úrokových sazeb. Pokud dnes něco otevírá prostor pro uvolnění měnových podmínek, potom je to právě závan pesimizmu ze západní Evropy.

Odhad růstu HDP v ČR

ČNB 2,2-3,5 %

MF ČR 3,3 %

OECD 3,3 %

MMF 2,7 %

Evropská komise 2,8 %

WIIW 3,3 %

Reuters* 2,9 %

FIN25

Patria Online 2,1 %

*POZN.: průměr odhadů

  • Našli jste v článku chybu?