Největší česká cestovní kancelář nadále nahrává spekulacím
Smrtelné krvácení největší tuzemské cestovní kanceláře Fischer přestalo být od loňského prosince - po letech zasvěcené šeptandy mezi odborníky -tabu pro média. I samotný senátor Václav Fischer před dvěma měsíci novinářům přiznal skutečný stav svých účtů za rok 2000, zjevně se však nehodlá definitivně zbavit své často kritizované skoupé informační politiky.
Nahrává tak šíření dalších spekulací, které se navíc v případě jeho firem v minulosti často ukázaly jako blízké realitě. Na průhlednosti jeho impériu nepřidá ani fakt, že po upozornění týdeníku EURO (49/2001) na neplnění zákonných povinností zveřejnil koncem ledna v obchodním věstníku své účetní závěrky z kritického roku. Z nich mimo jiné vyplývá, že předloňský rok firemní skupinu postihla ztráta vyšší než 600 milionů korun (EURO 6/2002).
Úpadek na obzoru?
Společnost s ručením omezeným Fischer skončila hospodaření se ztrátou 490,1 milionu korun, akciovka Cestovní kancelář Fischer se po roce činnosti propadla o 61,7 milionu. Obě firmy vykazují záporný vlastní kapitál. To je také důvod, proč prestižní ratingová společnost D&B v důvěrné zprávě, kterou má týdeník EURO k dispozici, hodnotí obě společnosti známkou N4. Ta znamená, že jejich celková situace je špatná, obchodování s nimi představuje vysoký stupeň rizika.
Spíše pro úplnost je třeba uvést, že v červených číslech se ztrátou 85,6 milionu skončila také letecká společnost Fischer Air (v roce 1999 vykázala zisk 49,7 milionu). Její rating 2A3 varuje před rizikem vyšším než průměrným.
Záporné vlastní jmění vyvolává další otázky. Obecné zkušenosti ratingové společnosti D&B ukazují, že 74 procent firem vykazuje dvanáct měsíců před svým bankrotem právě faktor míry rizika čtyři. Deník MF Dnes 8. února dokonce o stavu Fischerových firem napsal, že se ocitly „v situaci, kdy obchodní zákoník vyžaduje buď zánik firmy, nebo přijetí ozdravných kroků“.
Chybí více informací.
Je, nebo není Fischer zralý na konkurs? Není tak jednoduché odpovědět.
„V podstatě je to jeden ze znaků úpadkové situace,“ připouští právník Petr Pazdera z advokátní kanceláře Pelikánová, Voršilka, Zoufalý a partneři. „Je to ale jeden z výkladů. To, že máte záporné vlastní jmění, nemusí být důvodem, abyste sám na sebe podával návrh na konkurs,“ dodává.
Kdyby tomu tak bylo, hrozila by Fischerovi osobní odpovědnost za všechny škody, které jeho věřitelům případně vzniknou. Ze záporné hodnoty vlastního kapitálu však bez podrobnějších znalostí účetnictví firmy nelze vůbec vyvozovat, že by snad byla zralá na konkurs. Podmínky jeho prohlášení totiž zákon stanoví striktně. „Pokud má firma dva nebo více věřitelů a závazky nejsou dlouhodobě spláceny, má se za to, že je společnost v úpadku,“ vysvětluje advokátka Dana Chomátová. Dodává, že za dlouhodobé prodlení s platbami se obvykle považuje doba tří měsíců a delší.
„Další definicí úpadku je předlužení. O předlužení jde tehdy, jestliže má společnost více věřitelů a její splatné závazky jsou vyšší než její majetek,“ uvedla pro týdeník EURO advokátka Olga Humlová z pražské kanceláře Altheimer & Gray. K posouzení této skutečnosti je však důležitý jeden zdánlivý detail. „Do ocenění dlužníkova majetku se zahrne i očekávaný výnos z pokračující podnikatelské činnosti, lze-li příjem převyšující náklady při pokračování podnikatelské činnosti důvodně předpokládat,“ cituje Humlová zákon o konkursu a vyrovnání.
Jednoduše řečeno: stav vlastního kapitálu je jen velmi varovným indikátorem nezdravé situace. „Nemusí to vůbec nic znamenat, třeba hodně investoval. Ve druhém roce to může vyrovnat,“ potvrzuje František Chochola z poradenské Agentury TIS.
Vyděláme dost peněz.
Právě vysokými investicemi, doplněnými o optimistické předpovědi do budoucna, Fischer argumentuje. Už loni měla firemní skupina zvrátit negativní hospodaření a skončit se ziskem 75 milionů korun. Letos hodlá Václav Fischer dorovnat propad vlastního kapitálu čtvrtmiliardou korun ze svých soukromých zdrojů a stejnou částku má představovat i letošní firemní zisk.
Potíž je ovšem s důvěryhodností Fischerem uváděných čísel a trvající neochotou odpovídat na klíčové otázky. V prosinci totiž tvrdil, že v nejbližších letech bude každoroční zisk dosahovat kolem 150 až 180 milionů korun. Náhle, bez zjevného důvodu, jsou jeho očekávání podstatně optimističtější.
„Jedinou informací je, že jsme firmu vyvedli ze ztráty, na nic víc odpovídat nebudeme,“ reagovala Fischerova mluvčí Věra Kudynová na pětici otázek, jimiž se týdeník EURO snažil získat podporu pro senátorovy optimistické argumenty. Marně, jak bývá v případě firmy zvykem.
Nezodpovězené otázky
Stojí za to alespoň připomenout některé z dotazů, které král cestovního ruchu nechal bez odpovědi. Známým problémem je, že se nemovitosti účtují v pořizovacích cenách, třebaže jejich tržní hodnota může být vyšší: předpokládaný rozdíl mezi oběma cenami je jedním z tajemství. Jasné ani není, odkud se vezme čtvrtmiliarda soukromých zdrojů či v jaké fázi jsou jednání s hledaným strategickým partnerem, a zda se počítá s jeho účastí na zalepení finančních trhlin.