Putin ví, kam sáhnout. Vzájemně rozeštval zemědělskou lobby v EU Kromě plavání, juda, střelby, cyklistiky, potápění, rybaření a kdoví ještě čeho jsou jednou ze sportovních zálib Vladimira Vladimiroviče šachy. Kdo by čekal, že ruského prezidenta zahnaly do kouta sankce uvalené Evropskou unií a svými odvetnými opatřeními jen mechanicky opakuje tah soupeře, šeredně by se mýlil. Dobře ví, jak zareagovat, a jako šachista myslí několik tahů dopředu. Zákaz dovozu masa, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny ze zemí Evropské unie se v samotném Rusku nikoho nedotkne. Milovníci francouzských sýrů si budou muset zajet pro originál a za ostatní komodity se najdou náhrady na širé Rusi, případně v (černo) zemích, s nimiž Rusko pojí bratrské vztahy.
Také dopad na ekonomiky EU bude okrajový.
Nějakých devět miliard eur ročně je pořád méně, než o kolik se loni oproti roku 2012 propadl celkový objem evropského vývozu do Ruska.
Mnohem pustošivější je bouře, kterou Putin cíleně vyvolal mezi evropskými zemědělci a jejich lobbistickými skupinami. Němci se už bojí, že Nizozemci vrhnou své mléčné produkty místo do Ruska na německý trh. Poláci se obávají potravinářské tsunami z Litvy.
Čeští sadaři už varují, že Poláci navalí čtvrtinu své úrody jablek k nám, o klobásách ani nemluvě. Z jablečné války mají strach i Slováci a Řekové varovali, že část úrody broskví bez Rusů skončí v moři. Rakušané pak rovnou po Bruselu chtějí, aby vymyslel systém kompenzací.
Putin má svou hru dobře vymyšlenou. Ne nadarmo zacílil na potraviny z EU. Jako někdejší rozvědčík s výtečnými analytickými schopnostmi ví, že kromě zahraniční politiky existuje už jen jediná oblast, v níž je Unie ještě rozhádanější – zemědělství. Kolos, který spolyká třetinu společného rozpočtu EU, je svázán složitým systémem dotací, plateb a kvót. Jednotný trh neexistuje a o to víc si pak každá země hlídá svá zahraniční odbytiště. Do křehkého slepence pak stačí – řečeno farmářskou hantýrkou – hodit vidle. A pak už jen zpovzdálí sledovat, jak se evropští zemědělci začnou hádat, kdo a jak jim to zaplatí, zatímco jim politici budou kázat cosi o evropské solidaritě a „jednotě v mnohosti“, jak zní oficiální heslo EU. A Putin? Ten si v klidu může ve své pracovně koulet kremelská jablíčka.
Jako někdejší rozvědčík s výtečnými analytickými schopnostmi ví, že kromě zahraniční politiky existuje už jen jediná oblast, v níž je Unie ještě rozhádanější – zemědělství.
O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA, hruskab@mf.cz