EnErgEtika Brutální propad ceny severomořské ropy Brent, která se ocitla zhruba na cenové úrovni roku 2009, může vést k ukončení těžby v této oblasti. Myslí si to britský svaz Brindex, stejně jako řada dalších analytiků. Společné mají tito pesimisté jedno – všichni mají své zájmy v dotyčné oblasti.
Argumentace je následující: aktuální ceny ropy údajně nestačí na pokrytí nákladů technicky zastaralé těžby z vyčerpaných severomořských polí. V nejlepších letech, na konci 90. let, vydávala tato naleziště přes 250 milionů tun strategické suroviny ročně, dnes je to sotva polovina. A aby toho nebylo málo, před dvěma lety investoři oznámili, že nalijí tímto směrem 120 miliard dolarů – ovšem za předpokladu, že produkce stoupne, nebo alespoň neklesne. Obojí je očividně utopie.
Z jedné strany tak tlačí investiční rizika a rentabilita těžařských firem v regionu, z druhé strany působí vliv Saúdské Arábie a jejích spojenců, kteří se netají přáním neomezit těžební limity a konkurenci včetně Ruska zničit. Třebaže za cenu vlastních hospodářských potíží, protože třeba Rijád čelí citelnému rozpočtovému defi citu.
Východiska jsou tři. Udržet cenu kolem 60 dolarů za barel. Anebo snížit daňové odvody z ropné těžby, které platí britské firmy v rozmezí od 60 do 80 procent, zatímco zvykem je sazba 20 procent. Popřípadě se pokusit o ořezání vnitropodnikových nákladů, což se už namnoze děje. Pokud se tak nestane, Severní moře může zmizet z ropné mapy.