Menu Zavřít

Hračky, bez kterých se neobejdete

20. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Chytrá elektronika nás provází na každém kroku. Jaká zařízení si pořizují úspěšní muži?

V loňském roce se podle analytiků IDC prodalo po celém světě přes 170 milionů kusů takzvané nositelné elektroniky (wearables), tedy různých typů chytrých hodinek a fitness náramků nebo třeba bezdrátových sluchátek. Nejrychleji přitom roste právě segment sluchátek, jako jsou plně bezdrátová sluchátka Apple AirPods nebo například Bose QuietComfort,

bezdrátová sluchátka vybavená pokročilým systémem potlačení okolního hluku, která spolupracují s hlasovými asistenčními službami Amazon Alexa a Google Assistant. Celosvětově patří mezi nejúspěšnější výrobce nositelné elektroniky firmy Apple, Xiaomi, Samsung či Huawei. Chytré náramky a hodinky mohou stát od stokorun po desítky tisíc a kromě měření výkonů při sportovních aktivitách, tepové frekvence nebo kvality spánku zvládnou i mnoho dalších funkcí. Atraktivní je především možnost placení hodinkami vybavenými NFC čipem. Prostřednictvím služby Apple Pay, kterou podporují všechny větší české banky, mohou u všech obchodníků vybavených bezkontaktními platebními terminály platit za nákupy majitelé chytrých hodinek Apple Watch všech generací. Platební službu Garmin Pay a Fitbit Pay mohou využívat majitelé aktuálních modelů hodinek Garmin a Fitbit, kteří jsou zároveň klienty Komerční banky, Moneta Money Bank nebo internetové banky Revolut.

Chcete-li svoje chytré hodinky nosit při různých příležitostech, vyberte si některý z mnoha modelů se snadno výměnnými pásky. Pak je možné během okamžiku proměnit sportovních hodinky se silikonovým páskem v elegantní model k obleku opatřený koženým nebo kovovým páskem. Samozřejmostí je změna ciferníku, kterou lze provést v nastavení hodinek nebo prostřednictvím ovládací aplikace.

Inteligentní domácnost

Elektronických hraček do domácnosti existuje dlouhá řada. Například s úklidem pomohou robotické vysavače, přičemž některé zvládnou i mokré vytírání. Špičkou mezi robotickými vysavači jsou přístroje iRobot, kterým nechybí pokročilá technologie detekce překážek a vyspělé algoritmy pro řízení pohybu po bytě, stejně jako připojení k wi-fipro možnost jejich ovládání prostřednictvím smartphonu. Cenově dostupnější jsou například vysavače Xiaomi a mnoho dalších modelů.

V aplikaci ve svém smartphonu můžete zjistit nejen stav úklidu vaší domácnosti, ale třeba také kompletní informace o teplotě, vlhkosti, koncentraci CO2 nebo hlučnosti ve vašem bytě. Vyčerpávající informace o podmínkách uvnitř i v okolí vašeho domu poskytují meteostanice Netatmo. Základem je vždy centrální stanice, ke které se bezdrátově připojují vnitřní a venkovní senzory. Kompletní sada může obsahovat i senzor síly větru a intenzity srážek. Netatmo má v nabídce také inteligentní kamery s rozpoznáváním tváří členů domácnosti nebo třeba inteligentní termostaty.

Pokud jde o bezpečnost, vedle klasického alarmu se můžete spolehnout právě na bezpečnostní kamery, které v případě plně bezdrátových modelů nevyžadují žádnou dodatečnou elektroinstalaci.

Kamery Netgear nebo D-Link jsou poháněny akumulátory, bez dobíjení vydrží několik měsíců a lze je instalovat do interiéru i exteriéru a se svojí základnou jsou propojeny bezdrátově. Nechybí jim detekce pohybu, noční vidění a základna je opatřena stodecibelovou sirénou.

Nastavení zabezpečení se ovládá prostřednictvím mobilní aplikace a záznamy se ukládají do cloudu. Instalace takového zabezpečovacího systému je hotová během několika minut.

Na vstupní dveře do chytré domácnosti patří chytrý zámek ovládaný smartphonem. Třeba zámek Entr od společnosti FAB lze odemknout smartphonem, otiskem prstu, číselným kódem nebo čipem v přívěsku na klíčích. Chytrých zámků je na trhu celá řada a některé z nich ani nevyžadují výměnu stávající cylindrické vložky. Když se přestěhujete, vezmete si zámek jednoduše s sebou. Chytré sportovní náčiní

Elektrokola a koloběžky se začínají prostřednictvím Bluetooth propojovat s našimi smartphony a kromě sledování trasy a ujeté vzdálenosti hlásí například svoji polohu, rozpoznají jezdce a spustí poplach, když si je chce někdo cizí „půjčit“. Elektrokola mají stále promyšlenější režimy kombinovaného pohonu automaticky reagující na sílu šlapání a například Xiaomi má v nabídce i skládací elektrokolo velmi vhodné do městského prostředí.

Stále více elektroniky ale obsahují také cyklistické přilby. Například chytré přilby Livall jsou vybaveny mikrofonem a reproduktory, takže s nimi můžete po připojení ke smartphonu prostřednictvím Bluetooth nejen poslouchat hudbu, ale také bezpečně telefonovat. Ovladačem umístěným na řídítkách se ovládají směrová světla a červené diody signalizují řidičům za vámi brzdění. Senzor nárazu zahájí odpočítávání času, a když se cyklista během půl minuty nepohne, odešle přilba oznámení na přednastavené kontakty, které mohou přivolat pomoc.

Elektronickou výbavu mají třeba švihadla, počítající počet přeskoků a spálenou energii, a do obchodů míří také chytré činky se snímači pohybu a zrychlení. Chytré váhy pak změří měří tělesnou hmotnost, objem a hmotnost svalové hmoty, bazální metabolismus, hmotnost kostí nebo BMI a tyto údaje přes Bluetooth odesílají do aplikace ve smartphonu. Aniž by je bylo nutné přepínat, rozpoznají váhy automaticky všechny členy domácnosti. Se smartphonem může být propojen také přesný tlakoměr, glukometr nebo třeba teploměr. Výhodou těchto propojených zařízením je především uchovávání historie měření, upozornění při hraničních hodnotách nebo připomenutí, že je čas vzít si léky.

Hudba v celém domě

Zajímavé možnosti ozvučení domu nebo rozlehlého bytu slibují bezdrátové reproduktory, které se připojí k domácí wi-fi síti. Tyto reproduktory je také možné vzájemně propojit, aby v celém domě hrály stejnou hudbu, nebo z nich sestavit takzvaný multiroom systém, kdy se zdroj zvuku v každé místnosti liší. Všechny reproduktory se přitom ovládají ze smartphonu či tabletu a zdrojem zvuku mohou být vedle vlastní hudební sbírky také streamovací služby jako Spotify, Tidal, Hudba Google Play a další.

Wi-fireproduktory má v nabídce mnoho výrobců hifi techniky, na bezdrátové reproduktory se specializuje značka Sonos a na desítky tisíc přijdou nejdražší reproduktory BeoPlay od prémiové značky Bang & Olufsen, které představují solitérní prvky designu. Z různě výkonných reproduktorů od jednoho výrobce lze poskládat ozvučení všech místností v domě, centrálně ovládané ze smartphonu.

Obrovský výběr je také v nabídce Bluetooth reproduktorů –, a to jak menších, přenosných modelů pro ozvučení garáže, dílny nebo třeba koupelny, až po výkonné reprobedny pro zahradní party, které mohou sloužit třeba i jako kytarové kombo nebo zařízení na karaoke.

Kvalitním zvukem vynikají především Bluetooth reproduktory od osvědčených výrobců reproduktorů jako JBL, Harman/ Kardon, Bose nebo Ultimate Ears (značka koncernu Logitech). Také Bluetooth reproduktory lze navzájem propojovat – pro stereo efekt nebo zvýšení hudebního výkonu.

Maximální herní zážitky

Stejně jako roste trh nositelné elektroniky, zvětšuje se také zájem o hry a herní příslušenství. Snad každý větší výrobce notebooků má dnes v nabídce vedle přenosných – tenkých a lehkých – modelů také herní stroje s výkonnými grafickými čipy. Tyto notebooky jsou vybaveny displeji s vysokou obnovovací frekvencí a robustnější herní klávesnicí. Zatímco pracovní notebooky dnes váží kolem kilogramu, herní stroje mají často i více než dvakrát vyšší hmotnost, masivní napájecí adaptér, výkonné – a často i hlučné – chlazení a poměrně krátkou výdrž na baterii.

Pro hráče, kteří preferují klasické stolní počítače, existuje obrovská nabídka počítačových skříní s herním designem, výkonnou ventilací a barevným LED podsvícením. Z nabídky doplňků si hráči jistě vyberou některý z monitorů se 4K rozlišením, vysokou obnovovací frekvencí a podporou synchronizace s grafickými kartami s čipy Nvidia a AMD. Speciální herní periferie pak zahrnují nepřebernou nabídku herních myší, klávesnic a sluchátek.

Výrobci jako Logitech, HyperX nebo SteelSeries dodávají sluchátka s podporou prostorového zvuku pro lepší lokalizaci nepřátel při střílečkách a třeba i LED podsvícením, stejně jako robustní herní klávesnice s mechanickými spínači, zajišťujícími jasnou odezvu a spolehlivost při stisknutí i dlouhou životnost. Efektní funkcí je podsvícení klávesnic řízené herním režimem se zvýrazněním kláves, které jsou pro daný herní titul důležité. S pomocí ovládacího softwaru pak lze nejen řídit podsvícení, ale také programovat sekvence stisknutí kláves (tzv. makra), které pomáhají zrychlit hraní.

Herní myši jsou vybaveny řadou doplňkových tlačítek s programovatelnými funkcemi, řiditelným podsvícením a často lze například s pomocí závaží regulovat jejich hmotnost. Tlačítka jsou dimenzována na desítky milionů stisknutí a optické snímače mají nastavitelné rozlišení. Zatímco běžná kancelářská myš si vystačí s rozlišením kolem tisíce DPI, herní myši mají pro co nejpřesnější detekci pohybu třeba až 16 tisíc DPI. Pro nastavení rozlišení je na herních myších často umístěno samostatné tlačítko. Při výběru herní myši sledujte také parametry zrychlení a odezvy. Specialitou jsou herní myši Logitech s podporou bezdrátového, indukčního dobíjení. Kromě myši s podporou technologie Powerplay je přitom potřeba i speciální podložka, která zajistí, že v bezdrátové myši nebude nutné měnit ani dobíjet baterie.

K hernímu příslušenství patří také speciální wi-firoutery, které upřednostňují přenos dat spojených s hraním online her a minimalizují dobu odezvy.

Takové wi-firoutery mají v nabídce například výrobci Asus, Netgear nebo TP-Link a kromě výkonných bezdrátových přenosů nabízejí i funkci agregování LAN portů pro možnost překonání gigabitového limitu kabelové sítě.

Nástup asistentů

Pokud v nějaké oblasti český trh spotřební elektroniky výrazně zaostává – a čeká se na zvýšený zájem –, jsou to hlasové asistenční služby a s nimi spojená zařízení. Příčiny jsou přitom celkem jasné: zařízení jako Google Home nebo Amazon Echo nejsou na našem trhu svými výrobci oficiálně podporována a především se s jejich hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa nedomluvíme česky. Například ve Spojených státech přitom používá hlasové asistenční služby přibližně 20 procent dospělých lidí, v sousedním Německu je to kolem 13 procent.

Právě zařízení naslouchající našim pokynům a související hlasové asistenční služby jsou klíčem k opravdu chytré a moderní domácnosti. Tyto služby spolupracují s tisíci různými zařízeními, jako jsou na dálku ovládaná světla a spínače či termostaty, ale také s bezdrátovými reproduktory, multimediálními přehrávači a streamovacími službami, meteostanicemi nebo bezpečnostními kamerami. Podle aktuálních informací to zatím vypadá, že bychom se češtiny ve službě Google Assistant mohli dočkat ještě v tomto roce.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Radek Kubeš, spolupracovník redakce

  • Našli jste v článku chybu?