Ministerstvo obrany oslovilo možné dodavatele 25 minometů vhodných pro vyzbrojení obrněných kolových vozidel Pandur II, o kterých resort jedná se zbrojovkou Steyr. Cena zakázky se blíží jedné miliardě korun. Do hry se dostala finská Patria s minometnou věží Nemo, jejím soupeřem je izraelský mobilní minometný systém Cardom od společnosti Soltam, používaný americkou armádou. Oba zbraňové systémy jsou kvalitní a splňují standardy NATO.
Podle oborníků je záměr osadit téměř čtvrtinu ze zvažovaných 107 nových pandurů minomety diskutabilní, za smysluplné považují vybavit minomety asi deset procent z celkového počtu bojových vozidel. „O způsobu pořízení, a zda vůbec kupovat minomety, nebylo dosud rozhodnuto,“ vzkázal týdeníku EURO mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. To vše ale zvyšuje nervozitu případných dodavatelů, přitvrzují se i metody konkurenčního boje. Ačkoli je známo, že do pandurů lze instalovat oba minometné systémy, přesto jeden z konkurentů informoval ministerstvo obrany, že systém Nemo nabízený Omnipolem, není možné do pandurů integrovat. Podle důvěryhodných zdrojů týdeníku EURO proběhla mezi firmou Steyr a ministerstvem obrany korespondence, ve které se výrobce pandurů proti této dezinformaci jednoznačně ohradil. Steyr deklaroval, že výběr dodavatele minometů ponechává výhradně v kompetenci ministerstva obrany, protože dokáže oba minometné systémy do svých vozidel bez problémů integrovat. Steyr tak překladem z diplomatické řeči českým lobbistům vzkázal, že nechce být do jejich půtek zatahován.
Kuloárním sporům zřejmě zamezí jen jasná zpráva o standardním výběrovém řízení na dodavatele minometných zařízení, což by byla po dlouhé době také dobrá zpráva ministerstva obrany pro daňového poplatníka.