Menu Zavřít

Hrátky s Východem

24. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Němci chtějí využít rozšíření unie k další expanzi

Energetický koncern E.ON hodlá pokračovat ve vítězném tažení východní Evropou. „Přijímání nových členů do Evropské unie považujeme za další šanci k expanzi,“ řekl na výroční konferenci předseda představenstva E.ON Energie Johannes Teyssen. Německá společnost se uchází především o regionální distributory elektřiny v Rumunsku a Bulharsku. Rumunská vláda má do konce června vyhlásit jméno firmy, která zvítězila v soutěži o společnosti Oltenia a Electrica Moldova. O ty se vedle koncernu E.ON uchází například také ČEZ, americký koncern AES a řecká korporace Public Power Corporation. ČEZ konkuruje Němcům rovněž v boji o některou ze tří privatizovaných bulharských distribučních firem. Německá společnost počítá s tím, že na zahraniční expanzi a konsolidaci ovládnutých podílů v nejbližších letech vynaloží kolem šesti miliard eur.

Dlouhá historie.

E.ON působí ve východní Evropě již od počátku devadesátých let. V Maďarsku ovládá mimo jiné většinové podíly v regionálních distributorech Édász, Dédász a Titász. Na Slovensku vlastní 40 procent Západoslovenské energetiky. „Máme zájem i o zbývající podíl v této firmě,“ tvrdí manažeři E.ON. Slovenská vláda potvrdila, že je ochotna akcie energetiky v blízké budoucnosti prodat. Za podíl 41 procent požaduje minimálně 14,5 miliardy slovenských korun. E.ON je aktivní i v České republice, vlastní většinové podíly v Jihočeské a Jihomoravské energetice. Jejich prostřednictvím zásobuje v Česku elektřinou více než 1,4 milionu domácností a desítky firem.

Velké změny.

„Jihočeskou a Jihomoravskou energetiku čekají v nejbližších měsících zásadní změny,“ oznámil E.ON Czech Holding, jehož prostřednictvím německá firma ovládá české distributory. Radikální reforma počítá s reorganizací dosavadní činnosti českých energetik. Vzniknou tří nové společnosti, obchodní, distribuční a servisní. Vlastník tak reaguje na legislativu Evropské unie, která požaduje oddělení výroby, distribuce a obchodu v energetickém a plynárenském průmyslu do roku 2007. Obdobnou transformaci oznámil před několika týdny i ČEZ
Zachována budou tři centra E.ON v České republice, a to Brno, České Budějovice a poněkud překvapivě i Praha. Mateřská firma totiž původně počítala s tím, že pražskou centrálu zruší a zaměstnance přesune do regionů. „V hlavním městě klesne počet pracovních míst, ale zůstaneme v něm kvůli blízkosti státních institucí,“ sdělil předseda představenstva Czech E.ON Holding Michael Fehn. Nové firmy budou sídlit v Českých Budějovicích a Brně, týdeník EURO má informace, že servisní a obchodní centrála na jihu Čech a distribuce v jihomoravské metropoli. Jihočeská a Jihomoravská energetika v nejbližších letech postupně zaniknou.

WT100

Náročný požadavek.

Změny v organizaci se citelně dotknou zaměstnanců regionálních distributorů. „Máme důležitý požadavek na pracovníky, který je na české poměry poměrně náročný. Požadujeme od nich vysokou flexibilitu, schopnost stěhovat se za prací mezi Českými Budějovicemi, Prahou a Brnem. Ze zhruba 2800 současných zaměstnanců se tento požadavek ale dotkne jen části z nich,“ vysvětlil Fehn. Kolik lidí se bude muset přestěhovat, ovšem nesdělil s tím, že centrála v Mnichově schválila jen hrubý koncept projektu a jeho detaily teprve na odsouhlasení čekají. „Rozhodně ale neplánujeme, že budeme dávat zaměstnancům výpovědi kvůli reorganizaci,“ konstatoval Fehn. Počet pracovníků v Brně a Českých Budějovicích má být zhruba stejný.

Nové zdroje.

Zásadní změny v reorganizaci čekají koncern E.ON také na domácí, německé půdě. Navíc musí investovat několik miliard eur do obnovy výrobních kapacit elektrické energie v Německu. Do roku 2020 potřebuje nahradit 40 tisíc megawatt instalovaných výkonů, což je třetina elektráren v zemi. „Zbývá již jen málo času na úspěšné zahájení obnovy elektráren, zásobníků, tranzitních a distribučních systémů pro plyn a elektrickou energii. K tomu je nutný spolehlivý politický rámec, protože investiční cykly v energetice netrvají léta, ale celé generace,“ konstatoval Teyssen. Energetický koncern pro začátek počítá s tím, že do roku 2010 posílí své současné výrobní zdroje v Německu o tři tisíce megawatt, 1500 megawatt získá přebudováním uhelných elektráren na plyn, zbytek zvýšením kapacity, případně prodloužením životnosti dalších konvenčních zdrojů. „Podobná situace, tedy nutnost obnovovat výrobní kapacity, existuje i v dalších zemích Evropy, všeobecně se očekává růst investic do zdrojů v celém regionu, “ upozornil šéf výroby E.ON Energie Reiner Frank Elsässer. Vedení firmy připouští, že na německém trhu musí vyřešit jednu velkou překážku. „Politickým odstoupením od jaderné energetiky jsme si zadělali na velký problém, jak plně nahradit dosluhující kapacity,“ upozorňuje ve svém prohlášení vedení bavorské společnosti.

  • Našli jste v článku chybu?