Menu Zavřít

HRÁZ PROTI DEMENCI

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Vědci dosáhli prvního úspěchu při léčení Alzheimerovy choroby

Výzkumníci z americké pobočky irské farmaceutické firmy Elan Corporation objevili při pokusech na laboratorních myších vakcínu, která by se mohla stát základním kamenem při léčbě dosud nevyléčitelné Alzheimerovy choroby. Zatím ovšem není jasné, zda bude mít tato látka stejný vliv i na lidi.

K tomuto objevu došli při zkoumání jedné z mozkových abnormalit, která je obecně spojována s Alzheimerovou chorobou. Zatím však nikdo nebyl schopen určit, zda je tato mozková anomálie příčinou Alzheimerovy choroby, nebo jen jedním z jejíc h průvodních znaků.

Smrtonosná bílkovina.

Podrobnější zprávu o výzkumu odborníků ze sanfranciské pobočky Elan Corporation zveřejnil v první polovině července časopis Nature.

Vědci nejprve upravili genetický kód myší tak, aby se v jejich mozcích vytvořil povlak, který se vytváří v mozcích pacientů trpících Alzheimerovou chorobou. Amyloidový povlak získal svůj název podle proteinu (amyloidu), který, jak vyplývá z dosavadních poznatků, způsobuje odumírání mozkových buněk.

Když vědci takto upraveným myším naočkovali svou vakcínu, zjistili, že tak dokážou zabránit vytváření povlaku. U myší s rozvinutým onemocněním se jim navíc podařilo povlak odstranit, zlepšit funkci poškozených neuronů a omezit napadení ok olní tkáně.

Společnost Elan zároveň oznámila, že hodlá požádat americký Úřad pro potravu a léky (FDA) o povolení začít vakcínu testovat na lidech.

Dvanáct milionů nemocných.

Alzheimerova choroba způsobuje pokročilou demenci a postupně vede až úplné dezintegraci osobnosti. Dosud neléčitelná nemoc postihuje převážně osoby starší šedesáti let a končí smrtí. Organizace Alzheimer s Diseas e International odhaduje, že v roce 2000 bude na celém světě touto nemocí postiženo asi dvanáct milionů lidí. Každoročně jsou vydávány obrovské částky určené na zmírňování jejích následků a péči o postižené lidi. Jen ve Spojených státech a merických trpí Alzheimerovou chorobou čtyři miliony lidí. Výdaje na jejich ošetřování odhaduje organizace Alzheimer s Association na sto miliard dolarů ročně.

Neexistují přitom žádné medikamenty, které by dokázaly pacientům účinně pomoci. K léčení Alzheimerovy choroby je oficiálně schváleno jen několik farmaceutických produktů, které způsobují pouze dočasnou a velmi lehkou úlevu. Většina pacientů je přitom považuje za zcela neúčinné.

„Je to poprvé, co se někomu podařilo buď úplně potlačit vznikání povlaku, nebo dosáhnout jeho odstranění z mozkové tkáně, uvedl počátkem července v rozhovoru pro americký deník The New York Times Steven DeKosky, který působí jako člen odborné rady při Alzheimer s Association a zároveň šéfuje výzkumnému středisku Alzheimerovy choroby na Pittsburské univerzitě.

DeKosky soudí, že výsledky práce týmu společnosti Elan jsou zajímavé z několika důvodů, přičemž „nejdůležitější je, že se vědci pokusili vyvinout vakcínu, která by mozek před chorobou chránila. To byl skvělý nápad, tvrdí DeKosky.

Je to také vůbec poprvé, kdy nezisková organizace Alzheimer s Association dala najevo svůj optimistický postoj ve věci vývoje účinného léku.

Nadšení sdílí i Roger Rosenberg, profesor neurologie na Univerzitě v Texasu. „Je to radikální inovace, uplatnění tvůrčího přístupu, uvedl v rozhovoru pro The New York Times. „Nepamatuji si, že by se někdo někdy vydal cestou imunizace, d odal Rosenberg, který je bývalým šéfem Americké neurologické akademie (AAN).

Žádné oslavy.

bitcoin školení listopad 24

Sami vědci z Elan Corporation jsou výsledky svých bádání překvapeni. „Je to podstatně lepší, než v co jsme doufali, vyjádřil své překvapení Dale Schenk, který má v Elan Corporation na starosti aktivity v oblasti neurobi ologie. Původně se vědci báli, že jimi objevená vakcína urychlí šíření nákazy v různých částech mozku a vytvoří podmínky pro vznik nemocí jako roztroušená skleróza. K jejich překvapení však nejenže imunitní systém začal produkovat látky úč inné proti tvorbě amyloidového povlaku, ale odstranil tento povlak i z napadených tkání myších mozků.

Elan Corporation se nyní chystá najmout skupinu pacientů trpících Amzheimerovou chorobou, kteří by měli podstoupit klinické testy nové vakcíny. Výzkum by mohl začít už počátkem příštího roku. Pokud budou testy úspěšné, látka musí být testována ještě nej méně dvakrát na větších skupinách pacientů. Samotné schvalování léku k prodeji pak ve Spojených státech trvá dalších nejméně pět let.

  • Našli jste v článku chybu?