S netradiční službou pro domácí zvířata přišel i pražský podnikatel Pavel Lukáš. Jeho zvířecí hřbitůvek ale doplatil na zájmy spekulantů s pozemky.
První evropský pietní park S netradiční službou pro domácí zvířata přišel i pražský podnikatel Pavel Lukáš. Jeho zvířecí hřbitůvek ale doplatil na zájmy spekulantů s pozemky.
Ne každý, kdo přijde s originální službou pro domácí mazlíčky, má vyhráno. Příkladem je případ Pavla Lukáše, který založil v roce 1998 v pražských Bohnicích zvířecí hřbitov.
Pietní park místo skládky
„Celý projekt byl pro mě spíš koníčkem než podnikáním, na kterém bych nějak vydělával,“ hodnotí Lukáš, kterého až do loňského roku živila jeho firma na výrobu germicidních lamp. Pozemek na nové pohřebiště nehledal Lukáš snadno – musel odpovídat hydrogeologicky, aby se na něm dalo ekologicky pohřbívat bez rizika znečištění spodních vod. Nakonec si ho pronajal od města s podmínkou, že zlikviduje tamní skládku. Do odvozu skládky a dalších příprav bohnického hřbitova investoval Lukáš přibližně jeden milion korun.
Jeho cílem bylo vytvořit spolu s pohřebištěm park okrasných exotických dřevin. Majitelé zvířat proto zaplatili jednorázový poplatek (3500 až 5500 korun), za který získali hrobeček a mohli si vybrat okrasný strom, který se nad ním zasadí. „Na hřbitově nejsou žádné kamenné pomníky nebo dřevěné kříže. Cílem bylo přírodě pomoci, ne ji ničit,“ přibližuje Lukáš.
Jabloně za miliony korun
Dnes se ale v Bohnicích nepohřbívá. Důvodem není nezájem lidí – na hřbitově je pochováno přes dva tisíce zvířat z celé republiky i ze zahraničí. V roce 2005 ale vstoupili do hry spekulanti s pozemky. Pozemkovému fondu předložili znalecký posudek, že se v lokalitě nenachází žádný hřbitov, pouze třináct přestárlých jabloní. Fond jim na základě posudku parcelu vydal společně s dalšími šestatřiceti hektary lukrativních pozemků v osmém pražském obvodu. Hřbitůvek se tak stal součástí náhrady za restituci i přesto, že v roce 1998 musel Lukáš prokázat, že místo není restituovatelné.
„Ten, kdo posudek dělal, zřejmě nechtěl rozeznat okrasné dřeviny za dvanáct milionů od několika ovocných stromů,“ konstatuje podnikatel, který se ale odmítl vzdát bez boje. Celá kauza proto nakonec skončila u soudu. Na obranu hřbitůvku dokonce vzniklo občanské sdružení složené z majitelů zvířecích hrobečků.
Převod byl neplatný
V loňském červenci odvolací soud rozhodl, že smlouva o převodu je v rozporu se zákonem a spekulanti k těmto pozemkům nikdy neměli vlastnické právo. Parcela se vrátila zpátky pozemkovému fondu. „V současné chvíli čekám, jak to celé dopadne. Protistrana už se sice nemůže odvolat, je tu ale stále ještě možnost dovolání. Podle právníků to může trvat ještě roky,“ popisuje současný stav Lukáš, který by rád znovu o pozemek požádal.
V Česku jsou i další soukromé hřbitovy zvířátek, například na úpatí hory Říp a ve Staré Vodě na Chebsku. Pokud nerozhodne veterinární správa jinak z důvodu nějaké nákazy, je možné domácí zvířata pohřbít také doma na zahradě (nevztahuje se na prasata a přežvýkavce). Zvíře musí být zahrabáno v hloubce nejméně osmdesáti centimetrů. Pro pohřbení koně je třeba souhlas krajské veterinární správy.