Menu Zavřít

Hrdinové na pomezí

25. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Souborná výstava fotografa Ivana Pinkavy

Čtyřicátník Ivan Pinkava patří k nejrenomovanějším českým fotografům současnosti a je jedním z nemnoha, kteří se dokázali prosadit i na mezinárodní scéně. Výstava Heroes v Galerii Rudolfinum, která shrnuje jeho dosavadní tvorbu, nemůže nikoho nechat na pochybách, zda si toto postavení zaslouží.

Pinkava se věnuje inscenované ateliérové fotografii, především aktu a portrétu. Za modely si vybírá výrazné typy, které stylizuje do rolí postav velkých příběhů lidských dějin. Náměty čerpá z antické mytologie, z Bible, ze středověkých legend i z novodobých mýtů, které si vytváří moderní společnost. S oblibou také používá výtvarných citací, odkazujících na slavná díla evropského malířství. Nikdy však u něj nejde o pouhou hříčku ve stylu „poznej původní vzor“. Cesta odkazů a citací je vždy jen jednou z možností, jak se k Pinkavovu dílu přiblížit. Jeho fotografie jsou vizuálně působivé i bez vědomí všech možných souvislostí a předobrazů. Autor sám také říká, že sice pracuje s určitým záměrem, ale že název, který je u něj formou interpretace, vymýšlí až dodatečně.

Za motto výstavy byl zvolen citát z díla polského spisovatele Gustava Herlinga-Grudzinského: „Existuje určitá nepřekročitelná mez toho, co se lidem smí říct o lidech.“ Pinkava se tuto pomyslnou mez svými fotografiemi neustále snaží zpochybnit a posunout. Lákají jej zejména přechodné polohy lidské existence, neurčité stavy mezi dobrem a zlem, životem a smrtí, stejně jako hranice mezi pohlavími. Na mnoha fotografiích divák na první pohled nepozná, zde jde o muže či ženu, co je vědomá póza a co vlastní příběh portrétovaného, ani kdo má být dobrý a kdo zlý. Pohled do zrcadla, jež Pinkava tímto způsobem nastavuje našim obavám a předsudkům, je zneklidňující i osvobozující zároveň.

Působivost Pinkavových fotografií je na výstavě ještě podtržena instalací a dramatickým nasvícením. Neorenesanční sály Rudolfina se noří do tmy, z níž vystupují jen ostře nasvícené černě zarámované fotografie. V rámci doprovodného programu se v galerii mimo jiné konalo představení česko-ruského divadelního souboru Teatr Novogo Fronta, se kterým Pinkava několik let spolupracuje. Portrét jedné z hereček souboru, Iriny Andreevy, nazvaný Ecco la Luce!, jenž odkazuje na obraz Jana Křtitele od Leonarda, byl také použit na plakátu.

bitcoin_skoleni

Na některé výstavy si je možné jít odpočinout, načerpat energii, podobně jako se chodí do lesa nebo do parku. Vystavená díla působí uklidňujícím, možná osvěžujícím dojmem a v mysli po nich zůstane maximálně neurčitá vzpomínka. Jiné výstavy, a mezi ně zcela jistě patří i ta Pinkavova, naopak z člověka energii téměř vysávají. Nutí ho přemýšlet, provokují, znejisťují. Ještě dlouho po té, co opustíte zšeřelé sály Rudolfina, musíte myslet na to, co jste viděli. Nejde o osvěžující zážitek, ale o setkání, které může změnit život.

Ivan Pinkava: Heroes Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1
do 22. srpna, otevřeno denně kromě pondělí 10-18 hod.
vstupné: 100 Kč, snížené 50 Kč
internet: www.galerierudolfinum.cz

  • Našli jste v článku chybu?