Policie
Minulý týden se uzavřelo první dějství výběru osoby nového policejního prezidenta. O nejvyšší post v policii projevilo zájem celkem jedenáct lidí.
Pět adeptů bylo vyřazeno předem, protože nesplňovali kvalifikační předpoklady. Z řízení byl také vyřazen někdejší účastník policejní mise v Iráku, příslušník inspekce, dnes důstojník policejního prezidia Roman Strečko. Ten neprošel kvůli svému zařazení na nižší tabulkové místo, než předepisuje zákon.
Reálnou ambici nahradit odcházejícího Oldřicha Martinů mají šéf policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek, náměstek jihomoravské správy Petr Lessy, šéf pražských ochránců zákona Martin Červíček, náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek a náměstek ministra vnitra Viktor Čech.
Oba posledně jmenovaní o funkci usilují mimo výběrové řízení, Bílek si požádal o převedení z funkce náměstka na prezidenta, Čech požádal o znovupřijetí do služebního poměru. Před časem totiž po sporech s Martinů odešel z postu náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení a zakotvil u ministra vnitra Radka Johna jako náměstek přes mezinárodní vztahy. U Bílka se už ale objevily pochybnosti ohledně provedeného psychotestu a důstojník kvůli tomu proces výběru napadl.
O novém policejním řediteli se má rozhodnout tento čtvrtek. Největší šance má podle všeho kriminalista Viktor Čech. Množina „odvážných“ kandidátů bohužel ilustruje, v jak špatném stavu se nyní policie nachází. Schopní manažeři se totiž do této sebevražedné pozice nehrnou. Navíc mnohým z nich svazují pro případnou kandidaturu ruce zákonem nesmyslně dané podmínky, že se prezidentem může stát pouze policista, který je navíc zařazen na minimálně druhém nejvyšším tabulkovém místě. Vybírat je tedy možné maximálně z vysokých důstojníků prezidia nebo šéfů a náměstků krajských správ. Možná je načase zákon změnit, aby se výběrového řízení mohli zúčastnit i zkušení civilisté, například žalobci.